Óvatos tervezéssel a falu fejlesztésében

 

Főhajtás a helyi hősök előtt    

Megújul a fogorvosi rendelő és a védőnői tanácsadó Gelsén

Óvatos tervezéssel a falu fejlesztésében

Az új nyílászárók már a helyünkön vannak, és belül is zajlanak a felújítási munkálatok a fogorvosi rendelőnek és a védőnői tanácsadónak helyet adó épületben Gelsén. A beruházás megvalósításához az önkormányzat a TOP-4.1.1-15-ZA1-2016-00021 azonosító számú projektjével nyert 25,19 millió forintos vissza nem térítendő támogatást.

– Magyarország kormánya a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-4.1.1-15 Egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztése" című felhívást tett közzé, melyre önkormányzatunk 2016. május 3-án pályázatot nyújtott be. A 2017 májusában kézhez kapott támogatói döntést követően kezdtük meg a kivitelezést, ősszel. Az időjárás nem volt mindig kegyes hozzánk, ennek ellenére az ütemtervet tartani tudjuk, amit az utcafront felől beépített új nyílászárók mutatnak – mondja Szegedi Ferenc, Gelse polgármestere. – Az épületet már körülállványoztuk, hamarosan indulhat a külső szigetelés és színezés. Mindeközben belül is folyik a munka az újonnan kialakított akadálymentes mosdó és a többi helyiség burkolásával. Az épület megújítása a készültségi fok szerint 50 százalékos, így a határidőt tartani tudjuk, ami a teljes projekt elszámolása tekintetében augusztus vége. A beruházás időtartama alatt biztosított az ellátás, a fogászatot a megszokott rendelési időben a gelseszigeti orvosi rendelőben vehetik igénybe a lakosok, amit ezúton is köszönünk az ottani önkormányzatnak. A védőnői szolgálatnak helyben találtunk helyet, a Petőfi Sándor Emlékkönyvtár emeleti termében.

A százszázalékos támogatottságú projekt elszámolható bruttó költsége 25 193 350 forint, melyből az építés 23 784 080 forintot tesz ki. A különbözet a műszaki ellenőr díja, a tervezési díj, a projekt-menedzser megbízási díja, illetve a nyilvánosságra hozás költsége. A beruházás átfogó célja a gelsei egészségügyi alapellátó-rendszer infrastrukturális fejlesztése az épület teljes korszerűsítésével, melynek földszintjén a fogorvosi rendelő és a védőnői tanácsadó szolgálat, míg emeletén szolgálati lakás található.
A projekt a fogászati körzet esetében Alsórajk, Felsőrajk, Gelse, Gelsesziget, Kacorlak, Kilimán, Pölöskefő és Pötréte lakosait tekintve 3605 főt érint. A védőnői tanácsadás körzete Gelse, Gelsesziget, Kacorlak és Pölöskefő. Itt az érintett 0–14 éves korosztály 286 fő. Így összesen 3891 fő élvezheti majd a korszerű körülményeket a rendelőkben, amellett, hogy jelentősen javul a szolgáltatások költséghatékonysága és minősége.

– Milyen más pályázatokat valósítanak meg az idén?
– Felújíthatjuk a műfüves pályánkat, melynek 1,2 millió forintos költségéhez a Belügyminisztérium 1,04 millió forintos támogatást nyújtott „Önkormányzati fejlesztések támogatása” címen. A Belügyminisztérium „Kistelepülési önkormányzatok alacsony összegű fejlesztésének támogatása" kiírásán 1,6 millió forintot nyertünk. Ebből a volt varroda épületének elavult nyílászáróit cserélhetjük újra. Önkormányzatunk tervezi a tető cseréjét, valamint az épület külső szigetelését és színezését is. Az épületet azzal a szándékkal vásároltuk vissza, hogy közösségi házzá alakítsuk át. A teljes beruházást jövőre szeretnénk befejezni. Kaptunk 306 ezer forintot a Nemzetgazdasági Minisztériumtól „Jó adatszolgáltató önkormányzatok támogatása” címen az ASP informatikai rendszer bevezetése kapcsán, az abban résztvevők munkájának elismeréseként.
Tavaly a Petőfi és a József Attila utcában építettünk új járdát, idén az Arany János utcában szeretnénk folytatni ezt a munkát. Az elmúlt évben megoldottuk a temető vízelvezetését. A továbbiakban szeretnénk a mellékutcai járdákat és a mezőgazdasági utakat is felújítani, amennyiben lehetőségünk lesz rá anyagilag.

– Mennyire számíthatnak a civil szervezetek munkájára a falu közösségi életében?
– Büszkék lehetünk tevékenységükre, mellyel segítik munkákat, illetve színesebbé teszik a közösségi életet. Önkéntes tűzoltóink önálló beavatkozásra jogosultak. Nemrég saját forrásból, valamint az önkormányzat és helyi vállalkozók jóvoltából megvásároltak egy régi családi házat, ahol saját telephelyet alakítanak ki. Labdarúgócsapatunk első helyen áll jelen pillanatban a megyei II. osztályban. Sokat tesz a faluért a Princivil Értékteremtő Egyesület, a Gelsei Őszikék Pávakör, községünk jó hírnevének öregbítéséhez a Gelsei Hímzőkör is hozzájárul. Sajnáljuk viszont, hogy egyre kevesebb a fiatal, ami miatt a hagyományos rendezvényeken kívül más programok szervezése egyre nehezebbnek tűnik.
Az infrastrukturális fejlesztések mellett fontosnak tartjuk a gondoskodást, hogy segítsük, különösen a nehéz helyzetben lévők – betegek, idősek –, életét. Karácsonykor rászorultság alapján ötmillió forint keretösszeggel 140 lakosnak igyekeztünk szebbé tenni az ünnepet.

– Hogyan gondolkodnak a falu fejlesztéséről?
– Nagy anyagi csődből kellett kijönnünk, így e tekintetben tartjuk magunkat ahhoz az irányhoz, ami az ésszerűséget, a takarékosságot, a rendelkezésünkre álló források szigorú beosztását jelenti az önkormányzat gazdálkodásában, immár évek óta. Óvatos pénzügyi politikát folytatunk, hogy a váratlan helyzetek, a természeti csapások se okozzanak nehézséget. Ilyen volt a pár évvel ezelőtti árvíz, ami azonnali beavatkozást igényelt. A károk végleges helyreállítását vis maior támogatásból tudtuk megoldani.
Büszkék lehetünk arra, hogy a település elindult a változás útján, elérve már azt a szintet, hogy saját magunk tervezhetjük meg jelenüket és jövőnket. Önkormányzatunk eleget tesz a törvényi előírásokból adódó kötelezettségeinek, és jó gazda módjára igyekszik szépíteni, fejleszteni a falut. Természetesen nem azt mondjuk, hogy mindent jól csinálunk, de mindent megteszünk azért, hogy teljesüljön mindaz, amiért megválasztottak bennünk, és amire felesküdtünk – hangsúlyozta végül Szegedi Ferenc.

Antal Lívia

vissza az elejére


nemessándorházán a 48-as szabadságharcra emlékeztek

Főhajtás a helyi hősök előtt

Tizenhét helyi fiatal honvéd tiszteletére állítottak emlékművet az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulója alkalmából rendezett megemlékező ünnepségen, Nemessándorházán.

Peterdi Péter, Manniger Jenõ, Antal Sándorné, dr. Tódor Szabolcs, dr. Pálfi Dénes az emlékmű előtt.

– Nagy örömükre szolgál, és nagy büszkeséggel tölt el, hogy itt állhatunk kis falunk központjában ezen neves alkalommal – szólította meg az ünnepség résztvevőit Antal Sándorné. – A 170 évvel ezelőtt kitört forradalomhoz és szabadságharchoz hazafias érzelmektől fűtve, a változás reményében csatlakoztak bátran a fiatalok is, a nemzet nagyjainak felhívására. Sándorházáról 17 fiatal jelentkezett a felhívásra, közülük a korabeli írások tanúsága szerint tízen térhettek haza, hét fiatalt pedig úgy jegyeztek, hogy elvesztek a csatatéren – beszélt a szabadságharc helyi vonatkozásairól a polgármester.
Mint mondta, ezen fiatalok tiszteletére és az 1848-as eszmék emlékére fogalmazódott meg a gondolat, hogy a faluközpontban emlékművet állítanak. Voltak, akik vittaták a szándékot, melyről a képviselő-testület egyhangúan úgy vélekedett, hogy ez megkérdőjelezhetetlen minden igaz szívű nemessándorházi számára, hangsúlyozta.

– „Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc örökös, kitörölhetetlen része nemzeti közgondolkodásunknak. (…) A nagy küzdelemben minden korabeli magyarországi helységnek ott voltak a maga szülöttei, elsősorban a honvédsereg katonái, akik a legdrágábbat, az életüket tették kockára a magasztos célokért.” – idézett a polgármester Bona Gábor: A szabadságharc zalai honvédjei című kötetéből, amely gondolatokkal a képviselő-testület teljesen egyetértett. Ha mi, a most élők nem mutatunk példát múltunk megbecsülésében, akkor ezt hogyan várhatjuk el a felnövekvő nemzedéktől, húzta alá.
Manninger Jenő országgyűlési képviselő, fejlesztési biztos felelevenítette, hogy 1848-ban is voltak ellentétek, melyeket azonban felülírtak a függetlenségi törekvések, a magyar nemzeti egység megteremtésének vágya. Mint mondta, ezt kívánja a jelen is, hiszen egyes törekvések az ország életébe, belügyeibe való beavatkozásnak értelmezhetők.

A beszéd után Antal Sándorné köszönetét fejezte ki az emlékmű alkotóinak, Monostori Jánosnak, a Monostori Gránit Stúdió vezetőjének, és Horváth Gábornak, a Reneszánsz Kőfaragó Kft. ügyvezetőjének. A polgármester megemlékezett a tervezőről, Baki Józsefről, aki már nem lehetett közöttük ezen a jelentős eseményen, melyen a szabadságharc 170 éves jubileumát összeköthették a helyi hősök emlékezetével.
A Bolla Vendel, Darázs Boldizsár, Éder Márton, Foky István, Hári Frigyes, Igricz Boldizsár, Imre Károly, Kámán János, Varga József, Kis Boldizsár, Korpics Vendel és Léránt Károly tiszteletére állított emlékművet Manninger Jenő, Horváth Gábor és Peterdi Péter alpolgármester leplezte le. Ezt követően dr. Tódor Szabolcs esperesplébános megáldotta az emlékművet.
A megemlékezés fényét emelte a Zalai 47. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület valamint a Zalaegerszegi Fúvószenekar részvétele és közreműködése.

 – AL –

vissza az elejére