A jubileumhoz méltóan ünnepeltek
|
Mintagazdaság fejlődik Kerecsenyben | Aranykorúak juniálisa |
A XX. alsópáhoki falunapon
A jubileumhoz méltóan ünnepeltek
Jubileumhoz méltó programkínálattal örvendeztették meg a lakosságot és az érdeklődőket a XX. alsópáhoki falunapon – közte az I. Zalai Tűzoltó Kupa izgalmas versengésével. A rendezvényen az elvégzett munka jól megérdemelt gyümölcseként kitüntetéseket vehettek át mindazok, akik Alsópáhok folyamatos fejlődéséért az elmúlt évben sokat tettek.
|
|
Czigány Sándor polgármester munkatársaival, |
Czigány Sándor polgármester (j) a svéd váltó kitüntetettjeivel. |
Megtisztelő és felemelő érzés egy húsz évet megélt rendez- vény
házigazdájaként köszönteni a lakosságot, árulta el érdeklődésünkre Czigány
Sándor, aki polgármesterként 12. alkalommal állhatott ki a pulpitusra.
Beszédében elsőként köszönetet mondott kollégáinak, akik nagy odafigyeléssel
állították össze a programokat, felállították a rendezvénysátrakat, és persze az
önkormányzati konyha dolgozóinak, akik a finom ételeket készítették.
Mint mondta, az elmúlt 12 év nem múlt el nyomtalanul, hiszen Alsópáhok nemcsak a
Kolping Hotel, hanem tevékeny civil közösségei miatt is országos hírnévnek
örvendhet. Így a Bodzavirág Népdalkör révén, amely hatszoros Aranypáva Díjas és
Aranypáva Nagydíjas Egyesületként ünnepelheti nagykorúságát 2019-ben. Büszkék
vagyunk a Vöröskereszt munkája révén is elnyert Humanitárius Település címre.
Vagy a több mint százéves múlttal rendelkező Alsópáhoki Községi Önkéntes Tűzoltó
Egyesületre, melynek tagjai megyei és országos szinten is rendre kiemelkedően
szép eredményeket érnek el a kismotorfecskendő szerelési versenyeken. 2015-ben
az országos bajnokságot is megnyerték. Ma, a sportcentrum edzőpályáján, mintegy
250 tűzoltó részvételével megrendezték az I. Zalai Tűzoltó Kupa második
fordulóját.
–
Örülök annak, amikor az országban bármerre járok, az emberek tudják, hol
található Alsópáhok. Nem csupán Hévíz mellettiségével, hanem lakói, érdemei és
fejlődése miatt tartják számon – fogalmazott a polgármester köszöntőjében. – Az
elmúlt években több ezer méteren térköveztük le a járdákat, felújítottuk az
iskolát és az óvoda külsejét, sportpályát építettünk, turisztikai szálláshelyet
létesítettünk, boltot építettünk, és parkokkal tettük szebbé a környezetet –
emelt ki néhányat a megvalósított fejlesztések közül.
Mindezeket támogatási források tették lehetővé, tanúsítva Alsópáhok
önkormányzatának készségét a sikeres pályázatok elkészítésében, továbbá azt,
hogy a saját erő biztosítása szempontjából is gondos gazdája a településeknek.
Ez a munka, mint mondta, idén is folytatódik, hiszen támogatást nyertek az iskola régi épületének energetikai felújítására, melynek teljessé tétele érdekében újabb pályázatot nyújtanak be. Ahogy a 2017-es esztendő a nemesboldogasszonyfai közút rekonstrukciójával egy régen várt beruházás megvalósítását hozta, úgy az idei év is. Ez pedig nem más, mint az önkormányzati hivatal felújítása, amit hamarosan megkezdenek, párhuzamosan a szemben lévő tájház megújításával. A hegyi utak rendbetételét szolgálóan egy 130 millió forintos pályázat eredményét várják, továbbá pozitív döntésben bíznak több járdaszakasz újjáépítése tekintetében is.
– Ott, ahol tettre kész emberek vannak, és ahol az emberi jó kapcsolatok
dominálnak, ott lehet fejleszteni. Amikor 2007 nyarán először léptem a
pulpitusra, akkor is ígéretet tettem arra, hogy akikre rábízták a települést,
legyen szó az önkormányzatról, a képviselő-testületről, a GESZ-ról és a civil
szervezetekről, mindnyájan szorgalmas és becsületes munkát fogunk végezni. Úgy
vélem, hogy ez a szándék folyamatosságot élvez Alsópáhokon, és az elkövetkezőkre
is ezt ígérhetjük – hangsúlyozta Czigány Sándor polgármester.
Ezt követően átadták a kitüntetéseket az arra érdemeseknek. Dr. Puskás László
címzetes főjegyző ismertette az erről szóló testületi döntéseket. A 37 éve
szolgálatot teljesítő, jövőre nyugdíjba vonuló címzetes főjegyzőnek,
elévülhetetlen érdemei vannak a település fejlődésében, méltatta a polgármester.
Alsópáhok kultúrájáért kitüntető címet adományozták Szabó Zsolt Szilveszter művelődésszervezőnek, Alsópáhok Közoktatásáért kitüntetést vehetett át Meszlényiné Szabó Judit pedagógus. Alsópáhok Közbiztonságáért elismerést érdemelt ki Györei Zsolt körzeti megbízott és Lázár László Miklós, a helyi Polgárőr Egyesület alapító tagja és felügyelő-bizottsági elnöke. Polgármesteri dicséretben részesült Lóki Beáta és Márkus Ildikó köztisztviselők. Ugyancsak ezt az elismerést vehette át az iskola leány svéd váltója: Buda Tamara, Kusztor Virág Mária, Holczer Zsófia, Karácsony Alexandra és Monori Piroska és a fiú svéd váltója: Lakesz Flórián, Lakesz Bence, Mátyás Norbert és Horváth Botond, valamint két másik diák: Gelencsér Lili síkfutásban és Lázár Réka több sportágban elért eredményéért.
Az I. Zala Tűzoltó Kupa második fordulóján több megyéből és a szlovákiai
Bősből 14 önkéntes tűzoltó egyesület 22 csapattal versengett egymással. A
kismotorfecskendő-szerelési versenyt férfi kategóriában a házigazda és rendező
alsópáhoki önkéntes lánglovagok csapata nyerte meg. A nők között a becsehelyiek,
míg az ifjúsági versenyben a lakhegyiek győzedelmeskedtek.
A fellépők között a helyben élő, kulturális és sportéletet meghatározó, helyi
értékeket közvetítő kisközösségek műsorai is kitüntetett figyelmet kaptak.
Antal Lívia
gépesített növénytermesztés
Mintagazdaság fejlődik Kerecsenyben
Minőségi termelésre törekedik Kerecseny önkormányzata a Start közmunka keretében, amit jól mutatnak a gondosan elültetett és szépen növekedő zöldségfélék, mind a fóliasátrakban, mind pedig a földeken.
– Az idei időjárására egyelőre nem lehet panaszunk, úgy tűnik, csúcstermésre számíthatunk. Eső is jutott, de ennek ellenére öntöztünk. Nagy meglepetés nem érhet bennünk, ha beáll a szárazság, hiszen folyamatosan építjük ki az öntözőrendszereket – mondja érdeklődésünkre Réti Alfréd, Kerecseny polgármestere. – Mivel azt szeretnénk, hogy folyamatosan legyen termény, illetve folyamatosan tudjunk árusítani a piacokon, ezért azokból a növényekből, melyekből lehet, korai, közép- és késői érésű fajtákat állítottunk be idén. A káposztafélék esetében a koraiból ötezer szálat ültettünk, valamint 2500-2500 szál középérésűt illetve későit savanyításra. A karfiolból ugyanígy, mindegyikből 2500 szálat. A fóliában nevelt kígyó uborkánkból is van egy nagyon korai fajta, van egy, ami a nyarat, a meleget bírja, és lesz egy őszi, ami egészen a fagyokig terem. Ezt még nem próbáltuk, reméljük, így lesz. Az újhagymát is folyamatosan ültetjük, hogy mindig legyen elegendő a piac kívánalmai szerint.
|
|
A Start közmunkaprogramban közel hat hektáron gazdálkodnak szabadföldön, ahol többek között burgonyát, babot, káposztát termesztenek. A tavaszi szezon nagy kedveltje az eper, ami idén nagyon korán érett. Így a fejes saláta is, amelyből ismét vetnek a fóliába a kötöző hagymával és a sárgarépával együtt, hogy legyen ezekből később is. Jelenleg három fóliasátruk van, melyek összesen 1100 négyzetmétert tesznek ki. Itt nevelik a paradicsomot és a paprikát is. A nyár vége felé felhúzzák a negyedik fóliasátrat is, ami 60 méter hosszú, és 9 méter széles lesz.
– A termelés biztonsága érdekében folyamatosan gépesítünk. A közmunkaprogram révén tavaly burgonyaültető berendezést, az év végén pedig gyümölcsaszalót szereztünk be. Még az eperből is aszaltunk az idén, az ára miatt azonban jobban kedvelt az aszalt alma, körte és meggy. Büszkék vagyunk arra, hogy 2017-ben egyedüli zalai faluként belügyminiszteri kitüntetéssel ismerték el közmunkaprogramunkat. Ez pénzjutalommal is járt, amelyből kabinnélküli kistraktort és más eszközöket vásároltunk . A termények eladásából származó bevételből idén bakháthúzót szereztünk be. Az Alföldön előszeretettel használják a paprikához ezt a csodatalálmányt, ami a földből úgynevezett bakhátat képez, ezt letakarja fekete fóliával, és csepegtető csövet húz be. Az öntözés tehát megoldott, a növényt nem kell kapálni, így nem lesz gyomos, sőt sáros sem. Idén 20 főt foglalkoztunk közmunkásként, illetve egy szakembert főállásban, aki irányítja a termelést.
Tavaly egy kistelepülésekre kiírt pályázaton nyertünk 750 ezer forintot, amit az idei költségvetésből kiegészítettünk 2,2 millió forintra. Ebből a tóhoz vezető 250 méteres utat aszfaltoztuk le. Helyben nem igazán tudunk programokat tartani, így idén is ellátogatunk az egervári várkastély nyári színházi előadásaira. Önkormányzatunk a jegyárak felét állja, illetve külön buszt biztosít a szállításhoz, mondta végül Réti Alfréd.
AL
cserszegtomaj
Majdnem ötven térségi nyugdíjasklub háromszáznál több résztvevője választotta a vidám együttlétet, a baráti társaságok által kínált örömórákat a cserszegtomaji aranykorúak juniálisán. Minden a jókedvről, az élet szeretetéről, a kikapcsolódásról szólt bemutatva, hogy a közösségi élet nem életkorhoz kötött.
– A rendezvény szervezését felvállaló Vöröskereszt Területi Szervezete hat éve hozta létre a keszthelyi járásban az Aranykorúak Társaságát, az óta évente többször is találkozunk különböző programokon. A keszthelyi járás területe már picinynek bizonyult, mert Sümegről, Zalaszentgrótról, Zalaegerszegről, Egervárról, Szombathelyről is érkeztek lelkes közösségek – foglalta össze Kapcsándy Mária, a szervezet elnöke.
– A juniálisnak hagyományosan ezúttal is Cserszegtomaj biztosított helyszínt. Bartha Gábor polgármester köszöntőjét követően dr. Varga Andrea, a kormányhivatal Járási Hivatalának vezetője nyitotta meg a rendezvényt. A térségi polgármesterek közül Czigány Sándor (Alsópáhok), Horváth Tibor (Sármellék), Barcza Balázs (Várvölgy), Végh László (Sümeg) és Gyerkó Gábor (Egervár) tette tiszteletét az eseményen. A korosztályok egymáshoz kapcsolódásának erősítését szolgálta a helyi óvodások fellépése. A rendezvénysátor alatti nagyszínpadon egymást váltva, műsorok előadásával szerepeltek az aktív aranykorúak. Népdal- és nótacsokor, modern és népi tánc, tréfás színpadi jelenetek váltották egymást. A sportpályán kulturális programok és kézműves foglalkozások tették színessé a nyugdíjasok nyár eleji programját.
Mindeközben kondérokban és bográcsokban tizenhárom tűzhely fölött rotyogtak a főzőverseny értékelésére és az ebédre szánt ízletes ételek. A főzéssel kapcsolatos munka oroszlánrészét persze az asszonyok vállalták, de akadtak segítők az erősebb nem képviselői közül is. A résztvevőket délután kézműves foglalkozások, egészségügyi mérések és testmozgással összefüggő programok várták. A meghívottaknak tartottak egy érdekes és hasznos ismeretekkel teli áldozatvédelmi előadást is.
A szervezők az idősebb, 65 év feletti korosztályhoz kívántak az áldozattá válás megelőzéséhez hasznos, a cselekvésüket, viselkedésüket orientáló információkat eljuttatni, mindezt egy olyan színdarab keretében, melyet Verebes István, Jászai Mari-díjas színművész és a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház alkotott. A fakultatív programok között kézművesek, népművészek mutatkoztak be. Tojáskarcoló, fafaragó, kosárfonó, mézeskalácskészítő és üvegfestő is eljött, de a könyvtári műhelymunka iránt érdeklődők is találtak elfoglaltságot. Az unokák közreműködésével még ajándékkészítésre is mód nyílt.
Balázsy Mária Éva, a juniális konferanszié háziasszonya bejelentette, hogy a Magyar Vöröskereszt Országos Vezetősége harmadszor, véglegesen adományozott Humanitárius Település címet Cserszegtomaj és Sármellék részére, így a járásban Alsópáhokot és Zalaapátit is beleértve immár négy település nyerte el a kitüntető rangot. Meleg hangú zárszót Kustán Sarolta, a megyei Vöröskereszt küldötte mondott.
– nemes –