| Megújult Kispáli bekötőútja
|
A Nap energiájával | Hinni a jóban, a változás szükségességében |
Zalaegerszeget is érintik a térségi útfejlesztések
Kispáliban átadták a zalaegerszegi járműipari tesztpálya mellett húzódó bekötőút 600 méteres hideg remix eljárással felújított szakaszát, melyről a közlekedéspolitikáért felelős államtitkár úgy vélekedett: a sikeres településfejlesztés a színvonalas közlekedési infrastruktúra kialakításával kezdődik.
Dr. Mosóczi László kiemelte: a kormány számos, az önkormányzatokkal kötött megállapodáson alapuló lépéssel segíti a települések és vonzáskörzetük fejlődését. Több éve zajlik a megyei jogú városok és térségeik gazdasági lehetőségeit javító Modern városok program, idén pedig útjára indították a falusi életminőség javítását és a vidéki lakosság megtartását szolgáló Magyar falvak programot. Hangsúlyozta: a vidék életminőségében a közúti infrastruktúra minősége sem hanyagolható el. Ez a felismerés vezette Kispáli önkormányzatát, amikor a kezelésükben lévő bekötőút felújítására vállalkoztak. A buszforduló létesítését is magába foglaló beruházást a kormány tavalyi döntésével 71,5 millió forinttal támogatta. A hazai közúthálózat fejlesztése az ország minden részében, így Zala megyében is elősegíti a helyi gazdaság élénkítését, a helyi életminőség növelését.
Mint mondta, ez Zalaegerszeg esetében is így van, hiszen ezt szolgálva már épül a zalai megyeszékhelyt az M7-es autópályával összekötő M76-os gyorsforgalmi út. Az összeköttetés 45 kilométeres szakasza „okos útként” valósul meg, amely a zalaegerszegi járműipari tesztpályához kapcsolódva a közúti tesztelési lehetőséget biztosítja majd a hagyományos, az elektromos és önvezető járművek fejlesztői számára.
Az államtitkár jelezte: előkészítés alatt áll az M76-os gyorsforgalmi út Zalaegerszeg és Körmend közötti szakaszának építése. A kormány idei döntése alapján a Zalaegerszeg, Rédics és Lendva vasútvonal tervezése is megkezdődött. A falusi összekötő- és bekötőutak felújítását évente 50 milliárd forinttal támogatja a kormány a Magyar falu programban. Zala megyében ennek első ütemében 7 útszakasz, összesen több mint 13 kilométeren újul meg. Példaként említette a Zala-egerszeg–Pórszombat összekötő utat, melynek közel egy kilométeres szakaszát Teskánd és Dob-ronhegy között teszik rendbe. Mint mondta, a második ütem előkészítésére és tervezésére 2,5 milliárd forint áll rendelkezésre az idei költségvetésben.
Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos arról beszélt, hogy az
igencsak rossz állapotú útszakasz felújításával régi vágya teljesült Kispáli és
a környék falvai lakosainak. A megmaradt útszakasz rekonstrukciója sem marad el.
Előtte azonban meg kell várni a járműipari tesztpálya építésének befejezését,
mert oda még több ezer tonna követ hordanak be.
Horváth Zsuzsanna, Kispáli polgármestere köszönetét fejezte ki a kormányzati
támogatásáért, melyből megújulhatott a 600 méteres, kátyúkkal szabdalt
útszakasz. Ennek köszönhetően feleslegessé vált a rossz útminőségre
figyelmeztető közlekedési tábla, amit László Zoltán alpolgármester szerelt le,
miután szalagátvágással és söröshordó-gurítással átadták a forgalomnak az új
utat. A megengedett legnagyobb sebesség 60 km/óra maradt. A kivitelezést a
Hydrocomp Kft. végezte.
Antal Lívia
naperőművet adtak át söjtörön
Söjtörön 3,1 MW-os teljesítményű naperőművet adtak át június 26-án. Építésének költsége meghaladta az 1,3 milliárd forintot.
Mécs Imre, a beruházó Solar Markt Csoport elnöke elmondta, a söjtöri fejlesztés 4,2 hektáros iparterületen valósult meg, ahova 9.504 darab napelempanelt építettek be. A naperőmű teljesítménye 3,1 MW, amellyel éves szinten 3.500 MWh elektromos áramot termel a hálózatra. Ezzel mintegy 1200 háztartás, több mint 4000 ember teljes energiaigénye biztosítható tisztán zöld energiával a következő 25 évben.
– A Nap egy nap alatt annyi energiát juttat a Földre, amellyel egész évben el lehetne látni a világ lakosságát – hívta fel a figyelmet. – Ez egy döbbenetes tény, annál fogva is, hogy ennek az energiának csak a töredékét tudjuk hasznosítani jelenleg. A tiszta és fenntartható energiatermelés jövője a Nap, gyerekeink, unokáink léte attól függ majd, hogy ezt a lehetőséget hogyan tudjuk hatékonyan kiaknázni. Mint mondta, ebben a gondolkodásban kiváló partnert találtak Söjtör önkormányzatában.
Könyves Gábor, Söjtör polgármestere azt hangsúlyozta, hogy megtisztelő egy vidéki település számára, hogy milliárdos értékű fejlesztés valósult meg. Ilyen volumenű beruházás egyedülálló nem csak Söjtörön, hanem a szűkebb környezetünkben is. Örömteli, hogy az egyik legtermészetesebb energiaforrás kihasználását célozták meg a beruházók, ami nem jár sem környezeti, sem egyéb terheléssel, többek között növekvő gépjárműforgalommal. Rendkívül impozáns látványt nyújt a négyhektáros naperőmű egy olyan területen, mely korábban elhanyagolt, elnádasodott rét volt. Az önkormányzat az első „kapavágástól” elkötelezett segítője volt a projektnek. Bízunk benne, hogy a Solar Markt Csoport Söjtörön megtalálja a számításait és további beruházásokat, fejlesztéseket valósít meg a településen.
Pusztai Péter, a Solar Markt Kft. résztulajdonosa elmondta, a söjtöri projekt
tervezését és engedélyeztetését 2016-ban, míg építését 2018 augusztusában
kezdték meg. 2019. április elsejével indult el a kereskedelmi üzem a 3,1 MW-os
teljesítményű naperőműben. A naperőmű 25 éven át annyi elektromos áramot termel,
ami Söjtör és Bak lakosságának ellátásához elegendő.
Az ünnepségen Pusztai Péter, Könyves Gábor és Mécs Imre vágták át a nemzetiszín
szalagot. Ezt követően Sághegyi Gellért plébános, Söjtör díszpolgára áldotta meg
az erőművet.
– liv –
Semmelweisi üzenetek az egészségügy ünnepnapján
Hinni
a jóban, a változás szükségességében
A zalaegerszegi Szent Rafael Kórház Perinatalis Intenzív Centrumának (koraszülött intenzív részleg) dolgozói vehették át a kórház emlékplakettjét, mint a legrangosabb elismerést az Arany Bárány Hotel télikertjében tartott Semmelweis-napi ünnepségen.
Dr. Halász Gabriella főigazgató beszédében felidézte az elmúlt év eseményeit. Mint mondta, idén fejeződött be a legnagyobb beruházás, a zöld épület rekonstrukciója, ahol a pózvai telephelyről beköltözött osztályok: az onkológia, a pulmonológia és a kardiológiai rehabilitáció immár korszerű körülmények között végezheti munkáját. A szívcentrum létesítésével mindez 5,6 milliárd forintot tett ki. Mintegy 200 millió forintból új műszerparkot kapott a patológia, továbbá csőposta-rendszert létesítettek, ami a vizsgálati anyagokat és a gyógyszereket szállítja a részlegek között. Új kézfertőtlenítőkkel szerelték fel a helyiségeket, amelyeket a betegek és hozzátartozóik is használhatnak. A betegbiztonság növelésére 200 millió forint pályázati támogatást fordítottak, említette többek között, majd bejelentette, hogy a rendelőintézet is megújulhat külsőleg a fenntartó 300 millió forintos pályázatából.
Új technológiai és terápiás eszközöket szereztek be, melynek köszönhetően elvégezték az első katéteres szívműtétet. Alváslabort nyitottak, a daganatos betegségek kezelésében új eljárásokat vezettek be. Hangsúlyozta, a gépek, műszerek és új technológiák mögött ott van a dolgozók, az orvosok, nővérek tudása, a folyamatos szakmai fejlődés igényével. Mindezt maga a szervezet, a munkatársak közötti együttműködés tartja össze, ami nélkülözhetetlen a gyógyításban. Semmelweis Ignác életútja, munkássága, a változás szükségességében való hite születésének 201. évében is zsinórmérce az egészségügy számára, szögezte le.
Dr. Kecskés Gábor orvos-igazgató dr. Magyar Imre Behrens doktor és társai című 1974-ből való írását olvasta fel, rámutatva, hogy 45 évvel ezelőtt is hasonló problémák terhelték az egészségügyi dolgozókat, mint ma. A nehézségek mindig lesznek, ez így van ma is, a digitalizáció világában, amikor korszerű műszerek segítik a gyógyító munkát. A jóra azonban most is gondolni kell, hogy a betegekhez őszinte szívvel tudjanak fordulni.
Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere arról beszélt, hogy az önkormányzat bár soha nem volt fenntartója a kórháznak, de mégis a lehetőségei szerint segíti annak munkáját. Ide sorolta, hogy az elmúlt időszakban 353 millió forintot fordítottak az egészségügyi alapellátás fejlesztésére. A kórház körüli parkolási gondok enyhítésére a Mátyás király utca felújításával 20 új megállóhelyet létesítenek. A Zárda utcában 45 új parkolóhellyel számolhatnak a Mindszenty-iskola torna- és vívócsarnoka megépítésével, valamint 16 új férőhellyel a Szent László és a Tomori Pál utca kereszteződésében.
Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos fontosnak nevezte az
egészségügy fejlesztését. Kitért arra, hogy 2020 januárjában 14 százalékos,
novemberében újabb 20 százalékos, végül 2022 januárjában további 30 százalékos
egészségügyi szakdolgozói béremelés lesz.
A Semmelweis-napi ünnepségen a hagyományokhoz híven kitüntetéseket, valamint
főorvosi és adjunktusi kinevezéseket adtak át.
Antal Lívia