Pötréte 750 éves fennállását ünnepelte

 

Falunap, a családok kedvére    

Vendégházat és tanösvényt létesítene a horgászfalu

Pötréte 750 éves fennállását ünnepelte

750 éves fennállását ünnepelte Pötréte emlékmű és kopjafa állításával június 22-én. A Szévíz völgyében megbúvó település mindössze 280 lakosú, mégis sokakat vonz csodálatos természeti környezetben lévő horgásztavaival. Az oda látogatók a helyiek vendégszeretetét élvezhetik, ahogy érezhetik szülőföldjükhöz való kötődésüket is, amit jól mutat az emlékművön álló felirat Tamási Áron gondolatával.

„Az ember a szíve mélyén örökké oda való, ahol született." Gáspár Károly polgármester kezdte így avatóbeszédét, hangsúlyozva, hogy az Erdélyből származó Kossuth-díjas magyar író gondolatai híven tükrözik, mit jelent a haza, a szülőhely. Mint mondta, a magyar nyelv egy beszédes nyelv, hiszen a mondanivaló kifejezésére használt szavak, szófordulatok az elsődleges jelentésük mellett érzelmi töltetet is hordoznak. Amikor az ember felnőttként meglátogatja a szüleit, azt mondja: „megyek haza”. Mert a haza mégiscsak ott van, ahol felcseperedett, ahol megélte első sikereit, kudarcait, ahol minden ház, fa, sarok mond számára valamit. A gyökeret nyújtó emlékek generációról generációra támaszt adnak az ember életéhez, melyre csak a szülőföld képes, emelte ki a polgármester.

Ez így történik immár 750 éve, hiszen Pötréte első írásos említése 1269-ből származik, Petréte néven. Az ősök előtt kívántak tisztelegni kopjafával, a jelen és a jövő nemzedékét pedig óvni az azt díszítő turulmadárral. Hét és fél évszázad után is legyen mit ünnepelni, legyen mire visszatekintenie a következő generációknak, adott hangot kívánalmának a polgármester.

Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos a település történetét foglalta össze. Mint mondta, Pötrére a környező falvakkal együtt már a honfoglalás előtt is lakott terület volt, ugyanis több helyen találtak itt avar kori emlékeket. A török időkben többször elnéptelenedett, de valamiért mindig visszajöttek ide az emberek. Az igazi fejlődés a múlt század 50-es éveiben kezdődött, akkor vezették be a villanyt, majd a rendszerváltás után a szennyvíz kivételével a többi infrastruktúrát. Területe mindig is gazdag volt halban, vadban és vízi szárnyasokban. S tőzegben, amit a 70-es évektől kezdődően bányásztak ki. Helyükön vizek törtek fel, melynek köszönhetően Pötrétére úgy tekinthetünk ma, mint a horgászat egyik fellegvárára. Csodálatos horgásztavait nemcsak Zala megyéből, hanem az ország más részeiből, sőt külföldről is felkeresik. A világhírű zalai gímszarvas szintén sok vendéget vonz ide. Az országgyűlési képviselő végül méltatta, hogy az itt élők mennyire odafigyelnek lakókörnyezetükre, kifejezve szeretetüket az immár 750 éves szülőfalujuk iránt.

Az önkormányzat 1,3 millió forint saját erőből létesítette a padokkal és virágokkal is díszített emlékparkot, amit Csonka Nándor plébános áldott meg. Hangsúlyozta: a mai nap Pötréte ünnepe, a közösség és az egybetartozás ünnepe.

 Gáspár Károly polgármester által immár kilenc éve irányított önkormányzat elsődleges célként az elvándorlás mérséklését illetve megállítását határozta meg.
– Igyekeztünk mindent megtenni azért, hogy olyan élhető lakókörnyezetet alakítsunk, ami ingatlanvásárlásra ösztönözi az embereket – mondta érdeklődésünkre a polgármester, akit az ünnepség után kérdeztük a település mindennapjairól és az önkormányzat terveiről. – Eredménynek értékelhetjük azt, hogy tényleg kelendőek az ingatlanok, és minimális, amit még nem adtak el, hiszen az elmúlt években fiatalok, családok települtek be. Bízunk abban, hogy a falusi CSOK lehetősége még inkább ösztönzőleg hat beköltözésre. A horgászok is, főleg a németek, előszeretettel vásároltak itt ingatlant, ahol akár egy félévet is eltöltenek rokonokkal, barátokkal falunkban. Rajtuk kívül más nációk is élnek a faluban, ahogy a nemzetiszín zászlók is mutatják a központban.

Vigh László, Gáspár Károly, Baloghné dr. Andel Zsuzsanna jegyző, Csonka Nándor
és Czémán László, Felsőrajk polgármestere.

A horgásztavak valóban nagy vonzerőt jelentenek, nemcsak a turizmus szempontjából. Az itt élőknek is kikapcsolódási lehetőség a szabadidő eltöltésére, amiért nem kell messzire menni, ezért a falu nem csupán egy lakóhely. A turizmus mindazonáltal nagyon fontos településünk számára. 2016 óta az önkormányzat felügyeli a tavakat, illetve végzi a haltelepítést. Az elégedett horgásznál nincs jobb reklám! - ez a mottónk. A tavak környezete vadregényes vidék, amit csak annyira gondozunk, hogy megmaradjon abban az állapotában, ahogy a természet adta. Szeretnénk azonban egy vendégházat létesíteni, amit egyelőre gátol, hogy a terület a Natura 2000 besorolás alá esik. Olyan szálláshelyben gondolkodunk, ahol egy hetet is eltöltve kulturált körülmények között pihenhetnének, tisztálkodhatnának a horgászok és családtagjaik. A 2-es tó körül körbejárható, körbekerekezhető tanösvényt alakítanánk ki, hogy páratlanul gazdag madárvilágát másoknak is megmutathassuk. Ide kapcsolódik az, hogy településünket is érinti a Kis-Balatont a Muravidékkel összekötő, fejlesztés alatt álló kerékpárút. Emiatt kerékpáros pihenőként is üzemeltetnénk a vendégházat. Kiemelném, hogy a turizmus fejlesztésével nemcsak az önkormányzat, de a helyi szolgáltatók bevétele is nőne. Kis költségvetésű helyhatóság révén csak akkor fogunk bele a vendégház és a tanösvény terveztetésébe, ha ehhez pályázati támogatást kaphatunk.

Pötrétén végigsétálva, minden látogató érezheti, hogy az itt élők és az önkormányzat egyaránt gondos gazdája a településnek. Az odafigyelés nyilvánul meg abban is, hogy a vidékfejlesztési programban bízva tervezik az orvosi rendelő és a templom felújítását is, tudtuk meg végül Gáspár Károly polgármestertől.

Antal Lívia

vissza az elejére


Közösségépítő esemény Vasboldogasszonyban

Falunap, a családok kedvére

Vasboldogasszonyban senki sem maradt éhes a falunapon, amelyen 18 főzőcsapat készített finomságokat a helyiekből és környékbeliekből álló vendégseregnek. A gasztronómiai élvezeteken túl minden korosztály érdeklődésére számot tartó programokat is kínált az esemény jócskán az éjszakába nyúlóan.

A főzőverseny vándorkupáját kiérdemlő győrvári csapat,
Németh Zsolt (balról 5.) és Kaczor Zsolt Mihály (balról a 6.) polgármesterekkel.

Németh Zsolt polgármester elmondta: a falunapot mindig július első vagy második hétvégéjén rendezik meg. Most azért esett a választás a hónap elejére, hogy ne ütközzön más környékbeli eseménnyel.
– A nap sport- és ügyességi versenyekkel indult, majd kezdetét vette a főzőverseny az árnyas akácosban még a délelőtt folyamán. Valójában nem is verseny, mert nincs zsűrizés, sokkal inkább a barátkozásról, a közösségépítésről szól. Az ételsor is szabadon választott, a csapatok maguk döntik el, milyen bográcsos és egyéb főtt-sült ételeket készítenek. Jutalmazásként oklevéllel és egyen ajándékcsomaggal köszönjük meg munkájukat, így mindenki győztesként mehet haza. Van egy vándorkupánk, amit minden évben más-más csapatnak adunk, így a következő évben vissza is várjuk őket. Jellemző, hogy mindenki előrukkol valami különlegességgel, így a vándorkupa minden évben mondhatni kézről kézre jár.

A főzőversenyre idén 18 csapat jelentkezett. Állandó résztvevőként minden évben számíthatunk sportegyesületünk, népdalkörünk és a nyugdíjasklubunk tagjaira. A szomszédos településekből is jönnek főzni, ahogy mi is ellátogatunk hozzájuk ilyen alkalmakkor. Július 15-én részt vettünk a Vas megyei Győrvár falunapján, így most ők is itt vannak. Külön köszönet illeti a Kaczor Zsolt Mihály polgármester által vezetett csapatot, hiszen az általuk kisütött kolbász, amit egy ottani termelő készít, a „tömegétkeztetést” szolgálta. Ezzel ők is hozzájárultak a falu megvendégeléséhez, amiért kiérdemelték a vándorkupát.
A falunapi programok összeállításában mindig nagy figyelmet szánunk a gyerekekre, mondta a polgármester. Ezúttal is ugrálóvárakkal, lufihajtogatással és ügyességi játékokkal igyekeztünk a kedvükre tenni. A felnőtteknek változatos zenei kínálatot próbáltunk összeállítani a Csocsesz, Duett Party és a Fáraó zeneka-rokkal valamint Burai Krisztián egyéni előadóval.

Vasboldogasszonyban a hagyományos falusi utcaképpel találkozhat a betérő, azonban ahogy közeledik a központ felé, egyre bővül a látvány. Itt található a helytörténeti kiállítás, a templom, az 56-os emlékmű tere, az önkormányzati hivatal épülete, ahol fitneszterem is van. Mögötte a játszótér, az út másik oldalán pedig az aszfaltos és a füves focipálya.
A környezet és az épületek egyaránt odafigyelésről árulkodnak, ami nem jelenti azt, hogy az önkormányzatnak ne lennének újabb elképzelései továbbfejlesztésükre. Németh Zsolt polgármester elmondta, a Magyar falu programra nyújtottak be pályázatot a főutcán található faluház tetőszerkezetének felújítására, továbbá orvosi eszközök beszerzésére. Járdafelújítást is terveznek, melyhez a Belügyminisztériumtól várnak pályázati támogatást.
Az iratokban 1409-ben először említett Nagyboldogasszony templom teljes külső és belső felújítása már megkezdődött, melyre a helyi egyházközség nyert támogatást a szombathelyi egyházmegyétől.

– liv –

vissza az elejére