Miháldi minta, maradéktalanul

 

XIII. Kerettye Termál Kupa Témája a szeres Őrség  

Figyelem a középületekre és a környezetre

Miháldi minta, maradéktalanul

Miháld, a Dola-patak völgyében elhelyezkedő közel nyolc-százlelkes település minden értelmes, a község valódi hasznát előre mozdító pályázatot igyekszik megragadni, hogy minél élhetőbb feltételeket sikerüljön biztosítani az itt élőknek – mondta Gerő Sándor polgármester, akit a falu fejlesztéséről kérdeztünk.

– Képviselő-testületünk döntése értelmében, három, a szabadidőközpont és a horgásztó környezetének szebbé tételét megcélzó, a gyermekek táboroztatását segítő, a tókörnyék köztéri bútorzatának eszközfejlesztését támogató turizmusfejlesztési pályázaton is indulni kívánunk. A település központjában tavaly 430 méter hosszúságban új járda épült, útfelújításokat hajtottunk végre a Béke utcában, a településdekorációs feladatainkat, a vonzó községkép kialakítását pedig évszakfüggetlenül igyekszünk maradéktalanul ellátni. A belterületi utak, járdák felújítására újabb BM-es pályázati kiírások jelentek meg, amin az önrészt félretéve, mi is elindultunk. Az egész napos, programgazdag pünkösdi falunapunkon sok családot és ide látogatót láttunk vendégül.
A civilek palettájáról már hiányzik a Vöröskereszt mindig aktív helyi szervezete és az iparos testület is, de szerencsére működik a helyi önkéntes tűzoltó szervezet és a horgászegyesület is, akik tettre készen segítik a község fellendítését. A két éve felújított könyvtár után most az óvoda rekonstrukciójára fókuszálunk. Ott cserére szorul a kazán és a tetőszerkezet is.

A Magyar Falu program keretén belül tervezzük a födém szigetelését az új tetőzettel. Az óvoda hátsó részén új ablakokat, ajtókat építünk be, kifestjük az épületet és a fűtési rendszert is korszerűsítenénk a lehetőségekhez képest. Miháldnak egy zártkerti területrésze még nincs ellátva árammal. Egyszer már forráshiány miatt tartaléklistára kerültünk, de most a kiírást követően újra pályázunk 20 milliós összeget remélve a villamosítás megkezdésére, az aggregátorok nyugdíjazására, remélve, hogy mintegy félszáz ingatlantulajdonos helyzetén sikerül javítani. A külterületi utak rendben tartásához 6,3 milliós önerőt biztosítva nyertünk egy kiegészítő vontatmányokkal (kalapácsos szárzúzó, húzólap) ellátott 15 milliós traktort. Félig függesztett, kerekeken guruló gréderrel eddig is igyekeztünk ellátni az útjavítási feladatokat. Az új, korszerű gépek a közel hatvan kilométernyi külterületi úthálózat karbantartásában lesznek segítségünkre. A műhelyünkben sokmilliós gép- és eszközpark vár bevetésre.

A Start közmunkaprogramban idén 15 fő kapott álláslehetőséget. A munkavállalók a folyamatos telepítések után, mára közel 16 hektárosra növelt telepített akácosunk gondozását, karbantartását végzik. Ők, még idén, erdészeti szakirányítás mellett, újabb 5-6 hektár elvadult területet fognak megtisztítani, hogy egészségesebb állomány jöjjön létre és a tűzifaigény is kielégítést nyerjen. A közmunkaprogramhoz kapcsolódva vásárolunk majd egy körfűrészt és hidraulikus rönkhasítót, hogy kazánkész állapotú lehessen a tűzifa. A szociális tűzifa programban már kétszer részt vettünk, és ha lesz, azt is folytatni fogjuk. Nyolc éve még 80 regisztrált munkanélkülit tartottunk nyilván, most a 15 közfoglalkoztatottat is nehéz volt összegyűjteni. Zalakaroson és Nagykanizsán is sokan találtak állandó, bejelentett munkahelyet.

Nemes Norbert

vissza az elejére


Színvonalas mérkőzésekkel, zalai győzelemmel

XIII. Kerettye Termál Kupa

Kevés olyan település van az országban, amit annyi erdő borít, annyi domb szabdal, mint a Zala megyei Bázakerettyét. A domborzat magassági szintjei olyan gyorsan változnak a településen belül, hogy a futballpálya kialakításához anno egy sík területet kellett létrehozni. Ez a csodálatos környezet 13. alkalommal nyújtott különleges élményt a foci kedvelőinek, a június 29-én megrendezett Kerettye Termál Kupa kispályás labdarúgótorna és családi nap résztvevőinek.

Marketti Zsombor szervező érdeklődésünkre elmondta, az idei megmérettetésre is 24 csapat jelentkezett a korábbi évekhez hasonlóan. Köztük a legtöbb Zala megyéből érkezett, de jöttek csapatok Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Vas, Somogy, Baranya, és idén Veszprém megyéből is. Úgy vélekedett, a kispályás labdarúgótorna látogatottságát, színvonalát tekintve egyaránt jelentős sportesemény a megyében. Az önkormányzat lelkes támogatója a tornának, hiszen a játékosoknak és családtagjainak reggelit és ebédet biztosít, és csapatonként 12 főnek ingyenes belépőt a helyi termálfürdőbe.

A csapatokat négy csoportba sorsolták, ahonnét az első két helyezett jutott a legjobb nyolc közé. Ott már az egyenes kiesésessel folytatódtak a küzdelmek. A döntőt a ZTE utánpótláskorú játékosaiból álló Hajrá Légiósok csapata 4-1 arányban megnyerte a Szakonyfalu ellen, így ők hódították el a vándorserleget. Harmadik helyen a nagykanizsai FC Blackburry és a csesztregi Kiss Bence Fiai végeztek.
Iványi László polgármester hozzáfűzte, hogy a termálkupa ösztönzőleg hat a turizmusra, hiszen a messziről érkezők előtte már egy-két nappal szállásokat foglalnak le. A torna évről évre való megrendezésében a Báza-kerettyei Öregfiúk Sportkedvelő Egyesületének (BÖSKE) elévülhetetlen érdemei vannak, és mindazon aktivistáknak, akik egész évben gondoskodnak a sportpálya állapotáról. Mint mondta, a település akkora zöldfelülettel rendelkezik, melynek folyamatos kaszálását az egyre kevesebb közmunkással egyre nehezebb megoldani.

Bázakerettyén az elmúlt időszakban teljesen megújult az önkormányzati hivatal. További támogatásokban bízva utak-járdák felújítására adtak be pályázatot a BM-hez, valamint a Magyar falu programba. Az utóbbi lehetőséggel élve a védőnői szolgálat eszközfejlesztésére is remélnek támogatást. Bázakerettye a gesztora a 34 települést érintő EFOP-3.9.2-16-2017-00050 kódszámú Humán kapacitások fejlesztése a Mura Nemzeti Program nyugati térségében című projektnek. A 2020 január végén záruló program keretében képzések, tematikus rendezvények valósulnak meg. A Tehetség Ösztöndíjprogrammal általános iskolások támogatására nyílik lehetőségük. A digitális kompetencia-fejlesztéshez tableteket, míg a nyári táboroztatáshoz sporteszközöket és játékokat vásároltak.

Antal Lívia

vissza az elejére


Megyeri Anna, Zóka Gyula, Pánczél Petra a Magyar örökség újabb képes albuma

Témája a szeres Őrség

A Kossuth Kiadó gondozásában a Magyar Örökség sorozat újabb képes albuma jelent meg, melynek témája ezúttal az Őrség. Az album képanyagát Zóka Gyula fotográfus készítette, a szöveget a fotókhoz Pánczél Petra újságíró, lapunk munkatársa írta. A kiadványt a zalaegerszegi városi könyvtárban Megyeri Anna történész-főmuzeológus, a Göcseji Múzeum munkatársa mutatta be az érdeklődőknek.

A Vas megye délnyugati részén elterülő Őrség a honfoglaló magyarok korában az ország nyugati határának megvédésére kialakított gyepűrendszer része volt. Az Őrség jellegzetes, szeres településszerkezete alkalmazkodott a történelemben betöltött szerepéhez és a földrajzi adottságokhoz is. Ezt a településszerkezetet megőrizték az ott lakók, a portákat pedig a mai kor emberének igényei szerint alakították ki. Szelíd hullámzás, stabilitás, nyugalom. Talán ez a három dolog jut eszébe először annak, aki az Őrségbe látogat vagy lapozgatja a képes albumot, melynek borítóján a göndörházi fazsindelyes, szoknyás harangláb látható. Az Őrség a táj szépségének megfelelően közkedvelt üdülő- és kirándulóhely. A 2002-ben nemzeti parkká nyilvánított tájegység sajátos építészeti, néprajzi és kultúrtörténeti értékei egyre több látogatót vonzanak.
A Zóka Gyula–Pánczél Petra által készített album a könyvesboltokban már megvásárolhatók.

vissza az elejére