Zalaszentiván folyamatosan épül, szépül

 

Pórszombat megérkezett a 21. századba    

Beruházások: Óvoda, út, ivóvíz, ipari park

Zalaszentiván folyamatosan épül, szépül

Zalaszentivánon egy időben zajlik az óvoda rekonstrukciója, utak felújítása és az új vízműrendszer kiépítése. Májusban egy szintén régóta szorgalmazott beruházás kapott zöld utat, mégpedig az ipari park létesítése. Ezzel együtt elmondhatják, ha nem is mindig az első körben, de valamennyi ez idáig beadott pályázatukat siker koronázta.

– 2006-ban – 14 évvel ezelőtt – azzal az elhatározással indultam el polgármesterként, hogy a település megújulása, fejlődése folyamatosan legyen, amely azóta számos megvalósított beruházásban (bölcsőde, orvosi rendelő, iskola, óvoda, parkok, játszótér, kerékpárút, belterületi utak, járda stb.) nyilvánult meg – mondta érdeklődésünkre Dormán Miklós, Zalaszentiván polgármestere. – A gazdaságfejlesztés terén eddig csak kisebb lépésekben tudtunk haladni, most azonban mérföldkőhöz érkeztünk. A kormány döntésének köszönhetően régi álmunk válhat valóra az ipari park létesítésével, Zalaegerszeg Megyei Jogú Város és Zalaszentiván Önkormányzata együttműködésében. Megvalósítását indokolja, hogy Zalaszentiván jelentős vasúti csomópont és a jövőben a települést érintően megépítendő M9-es út kereszteződésében létesül a koperi kikötőtől induló korridor első jelentős logisztikai központja is.

– Hol épül meg az ipari park?
– A község határában egy 12,7 hektáros területen épül meg, mégpedig vasúti csatlakozással azzal a céllal, hogy a 100 hektáros területen létrehozandó Zala-egerszeg–Zalaszentiváni ipari park infrastrukturális hátterét biztosítsa a vasúti összeköttetés tekintetében. A projekt teljes költségvetése 230 680 000 forint, melyből a támogatás összege 216 millió forint. A szükséges önerőt Zalaszentiván önkormányzata biztosítja. A leendő kivitelezés során útépítés valamint az összes közmű (ivóvíz-, szennyvíz- és villamos hálózat, valamint csapadékvíz-elvezetés) kialakítása valósul meg.

– A Füles Mackó Óvoda teljes belső és külső felújításával ugyancsak egy régi szándék teljesülhet.
– Még hetvenes években épített kétcsoportos, majd 1987-ben háromcsoportossá bővített óvoda állagán az elmúlt évtizedek igencsak nyomot hagytak. Komolyabb felújítás nem történt az elmúlt évtizedekben, a kisebb karbantartásokat a szülők végezték társadalmi munkában. Önkormányzatunk a problémát felismerve több alkalommal adott be pályázatot a felújításra, ami 2018-ban hozott végre sikert. A Belügyminisztériumtól Önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatása címen 30 millió forintot nyertünk. Tavaly júniusban álltunk neki a kivitelezésnek, ami a tetőszerkezet teljes megújítását, födémszigetelést és a külső nyílászárók cseréjét foglalta magában. Június 23-án azonban egy sajnálatos káresemény történt. Az aznapi jelentős mennyiségű esőzés következtében az egész épület beázott, ami miatt vis maior kérelmet nyújtottunk be a Belügyminisztériumhoz. A jelentősen megnövekedett feladatok ellenére sikerült a munkák nagy részét elvégezni szeptemberre, a nevelési év kezdetére. Az óvoda teljes körű felújításához további három pályázatot adtunk be. Tavaly a Belügyminisztériumtól ismételten nyertünk 30 millió viszsza nem térítendő támogatást a homlokzati hőszigetelésre, a fűtés korszerűsítésére (kazán-, csővezetékcsere, radiátorok), valamint az egyik vizesblokk felújítására és egy rámpa kialakítására. Ez a kivitelezés még tart, melynek befejezési határideje 2020. augusztus 31-e. A harmadik ütemet a Magyar falu programon elnyert 30 millió forintból valósíthatjuk meg. Így idén megújulhat a másik két mosdó is, létesülhet egy akadálymentes wc, és kicserélhetjük a belső nyílászárókat. A tetőre 8 kW teljesítményű napelemet telepítünk ebben a projektben, melynek eszközbeszerzés is a része. Az óvoda-felújítás negyedik ütemét a TOP-program támogatja 20,8 millió forinttal. Ebből új parkolót, kerítést és a terasz fölé védőtetőt építünk. A projekt jelenleg támogatási szerződéskötés alatt áll.

Kívül-belül megújult az óvoda

– Útfelújítás is zajlik a településen.
– A Magyar Falu program keretében 29,9 millió forintos támogatásból a József Attila utca, a Rákóczi Ferenc utca, valamint a 180/1 hrsz-ú út rekonstrukciója valósulhat meg. Az útszakaszok a község központi részén helyezkednek el, kapcsolatot biztosítva a családi házas beépítés, a temető, a templom és a tömegközlekedés (autóbusz) megállóhelye között. A infrastrukturális beruházás így az alapvető szolgáltatások hozzáférhetőségének és egyben a lakosság életminőségének javítását is szolgálja. Az utak felújítása a felület kiegyenlítésével, aszfaltszőnyegezésével, továbbá kétoldali rendezett padkák kialakításával történik meg. A 180/1 hrsz-ú úton a munka a végéhez közeledik, a József Attila és a Rákóczi Ferenc utcák esetében pedig meg kell várni a Zalavíz Zrt. projektjének befejezését. Ennek célja a Zalaegerszeg keleti vízbázisáról ellátott települések ivóvízminőségének javítása és a vízellátás biztonságának fokozása nyersvíz-vezetékek kiváltásával és új vízkezelési technológia alkalmazásával. Ennek eredményeként az ivóvíz-szolgáltatás minősége már meg tud felelni a szigorú egészségügyi határértékeknek. A tisztított víz a keleti vízbázisról indulva egy új vezetékhálózaton keresztül érkezik majd a zalaszentiváni vízmű-telepre. Itt már felépült az új száz köbméteres víztorony, így a megfelelő nyomásviszonyokkal sem lesz gond.

Bízunk benne, hogy a két említett utca felújítását továbbiak követhetik. Idén tavasszal az Arany János utca rekonstrukciójára nyújtottunk be pályázatot a Magyar falu programra. Önkormányzatunk a lehetőségeket továbbra is figyelemmel kíséri, hogy minél több belterületi út újulhasson meg Zalaszentivánon – köszönt el Dormán Miklós.

Antal Lívia

vissza az elejére


Szennyvízhálózat épül a faluban

Tánczos László polgármesterPórszombat megérkezett a 21. századba

Pórszombaton régóta várt fejlesztés valósulhat meg a szennyvízhálózat kiépítésével. A rendszer még nem üzemel, csak a településen átvezető út megviselt állapota árulkodik a folyamatban lévő kivitelezésről. A beruházással Pórszombat is megérkezett a 21. századba, melyről a falu polgármesterét kérdeztük.

– Nagyon jó érzés, hogy végre sikerül kiépíteni a szennyvízcsatornát, amelyre nemcsak az évszázad, de a múlt évszázad legnagyobb volumenű beruházásaként tekinthetünk – mondja érdeklődésünkre Tánczos László, aki harmadik ciklusát tölti a falu élén. – Reményeink szerint, befejeztével az úthálózatot is a mai kor kívánalmainak megfelelően állítják majd helyre. Az itt élők és az átutazók jó minőségű úton közlekedhetnek, ami településkép javára is válik.

– Most hol tart a beruházás?
– A beruházás a Zalavíz Zrt. nyertes pályázatából valósulhat meg. 2018-ban kezdődött a kivitelezés, ami 2021 februárjára fejeződik be. Lenti agglomerációját érinti a projekt, melynek részeként bővítették a lenti szennyvíztelepet, ahova Pórszombat és Szilvágy, mint új belépő, köt be. A csatorna már elkészült, de a rendszer teljes kiépítéséhez még sok teendő. Ezt követi majd az útburkolat helyreállítása. A Magyar Közút kezelésében lévők teljes szélességben újulnak meg. Az önkormányzati utakat sávosan tervezik, de mi azt szeretnénk, hogy azok is teljes szélességében kapjanak új burkolatot. Erről tárgyalásokat folytatunk a kivitelezővel, és ha kell, hozzá is járulunk a költségekhez.

– A szennyvízberuházást több fejlesztés előzte meg. Említene néhányat közülük?
– Az elmúlt időszakban is igyekeztünk élni a pályázati lehetőségekkel, ami kevesebb eredmény hozott, mint azt vártuk. 2014-ben a falugondnoki szolgálat régi ötszemélyes autóját tudtuk lecserélni egy kilencszemélyes mikrobuszra, egy pályázatból. Az idősek segítése mellett a helyi civil szervezetek tagjait is szállítjuk mérkőzések és rendezvények helyszíneire. 2014-ben nyertünk egy másik pályázatot is a kultúrház részleges rekonstrukciójára, amelynek elsődleges feladata volt a tetőhéjazat cseréje, valamint a tetőszerkezet felújítása. Emellett új ablakokat építettünk be, valamint korszerűsítettük a vizesblokkokat. Ezt követően önerős beruházásban a bejárati ajtót cseréltük ki, egy következő alkalommal pedig a nagytermet, egy kisebb termet és a konyhát burkoltuk le. 2019-ben a két hátsó helyiséget újítottuk fel. Bízunk a 2018-ban beadott Leader-pályázatunk pozitív elbírálásában, hogy a fatüzelésű cserépkályhákat egy gázkazánnal működő központi fűtési rendszerrel válthassuk fel. Ezzel még nem érünk a végére, hiszen a pincével is kell valamit kezdeni. Ugyanígy a külső homlokzattal, melynek építészeti jellegét meg kívánjuk őrizni.
2010 óta nagy gondot fordítottuk a temetőre is. Elsőként kovácsoltvas kapuval láttuk el bejáratát, hulladékgyűjtő edényeket tettünk ki, majd kicseréltük nyílászárókat és a tetőhéjazatot a ravatalozón, melyhez faszerkezetű árnyékolót építettünk. Idén a teraszt burkoltuk le térkővel, helyreállítottuk a ravatalozó megdőlt falát, valamint járdát építettünk. A beruházást a Magyar falu programon 2019-ben elnyert pályázatból valósítottuk meg. Önerőből a temető előtt zárt csapadékrendszert létesítettünk, föléje pedig egy mészkőburkolatú parkolót. A ravatalozóhoz vezető elkopott aszfaltos járdát az első világháború áldozatainak névtáblái szegélyezik. A jövő feladata lesz ennek komplett felújítása.

– Bemutatná a helyi civil szervezeteket?
– A Pórszombat Községi Sportegyesülettel több közös pályázatot adtunk be biztosítva hozzá az önerőt. Labdafogó háló, kispadok, focikapu, sportfelszerelések, nagy teljesítményű fűnyíró traktor beszerzése volt ezen pályázatok eredménye. A csapat úgy zárta az őszi szezont, hogy nem kaptak gólt. Tavasszal a járványveszély közbeszólt, pedig nagy esély volt arra, hogy kapott gól nélkül nyerik meg a bajnokságot a megyei labdarúgó III. osztály Nyugati csoportjában.
Természetesen támogatjuk a Pórszombatért Egyesületet is, melynek tagjai népdalban és néptáncban jeleskednek, valamint a Medesi Gazdakört is. Az utóbbi civil szervezet kezdeményezte a régi disznóvágások felelevenítését, amit októberben tartunk, megvendégelve a lakosságot ebéddel és disznótoros vacsorával. A megmaradt nyersanyagból készítünk ételt a szépkorúak köszöntésére, valamint az adventi gyertyagyújtás hétvégeire. A Medes-hegyen található Kovács Gyula erdész tündérkertje, aki az őshonos gyümölcsfák telepítésével mozgalmat indított el országszerte. A hegyre vezető szilárd burkolatú utat tavaly önerőből kátyúztattuk. 2019-ben nyertünk egy pályázatot, melyből a zártkert legmélyebben fekvő útját új mészkőréteggel láttuk el, két oldalán pedig vízelvezető árkot építettünk. A zártkert be is lesz kerítve a vadkár csökkentése érdekében.

– Jövőbeni terveik?
– Figyeljük a Magyar falu program pályázati kiírásait, mert térfigyelő kamerarendszert építenénk ki, bővítenénk a parkolási lehetőségeket a temetőnél. Gondolkodunk járdafelújításban is, illetve be szeretnénk fejezni a kultúrház rekonstrukcióját. Egy településen napi szinten is sok a teendő. Korábban részt vettünk a Start munkaprogramban, mely révén több gépet szereztünk be. Már második éve nincs közmunkásunk, így a közterületek kaszálását egy helyi családdal illetve vállalkozókkal végeztetjük, de a képviselő-testület tagjai sem restek megfogni a kasza nyelét. Az önkormányzat dolgai tekintetében számíthatunk az osztrák vállalkozóra is, aki a falu közepén egy impozáns parkot hozott létre a megvásárolt ingatlanok felújításával. Mezőgazdasági és erdőterületein többségében helyi lakosokat foglalkoztat. Az önkormányzat is fontosnak tartja, hogy a munkákat helyi vagy helyi kötődésű vállalkozók végezzék el. Úgy vélem, egy kistelepülésen a falugondnoki szolgálat mellett falukarbantartó is működhetne, aki napi szinten viselné gondját a falunak. Hol kell lenyírni a füvet, vagy javítani a tetőt? – ez nagy segítség lenne az önkormányzatnak, a lakókörnyezet szebbé tételéért végzett munkájában.

Antal Lívia

vissza az elejére