Kávézni, reggelizni, lottót feladni lehet

 

Érdemes legyen falun élni!    

Tökmag közösségi hely Szentgyörgyvölgyön

Vigh László, Varga Zsuzsanna, Lehel Andrásné, Takácsné Pataki Erika és Pácsonyi ImreKávézni, reggelizni, lottót feladni lehet

A látogatottság szempontjából már az első héten felülmúlta a hozzá fűzött reményeket az augusztus 11-én megnyílt a szentgyörgyvölgyi Tökmag Reggeliző, Kávézó, Helyi termék bolt és Lottózó. A 390 lakosú, szlovén határ közelében fekvő őrségi község új turisztikai attrakciója a volt általános iskola két tantermének átalakításával jött létre.

A 2006 óta üresesen álló oktatási intézmény hasznosításán több éve dolgozik már az önkormányzat, tudtuk meg Varga Zsuzsanna polgármestertől. Ennek a munkának az első gyümölcse 2019 januárjában ért be, amikor is az iskola egyik épületrészében az orvosi rendelőnek és a védőnői szolgálatnak alakítottak ki új helyet. Az egészségügyi ellátás minőségét javító beruházás megvalósítását a TOP-programon elnyert támogatás is segítette.

A polgármester a Tökmag Reggeliző, Kávézó, Helyi termék bolt és Lottózó létrehozásának előzményeiről elmondta, hogy 2017-ben alakult meg az Elevenszeg Szolgáltató és Kereskedelmi Szociális Szövetkezet a Start közmunkaprogram alapjain. Akkor indult az OFA (Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft.) Fókusz elnevezésű programja, melyre pályázatot nyújtott be a szövetkezet, és nyert 60 millió forintot. A támogatás legnagyobb részét munkabérre és járulékra kellett fordítaniuk, vagyis 9 fő foglalkoztatására 3 éven keresztül. A megmaradt 8 millió forintot 7 millió forint önerővel egészítették a reggeliző, kávézó kialakításához, amellyel a volt iskola újabb épületrészének hasznosítása is megvalósult.

Az Elevenszeg Szolgáltató és Kereskedelmi Szociális Szövetkezet a FÓKUSZ pályázatban vállaltak szerint, illetve a beruházás megvalósításával a környék turisztikai fellendítését tűzte ki célul. A Tökmag névre keresztelt közösségi teret a helyi igények kielégítésére hozták létre és nem utolsó sorban azért, hogy a környéket járó turisták betérhessenek egy kávéra vagy egy reggelire. Fontos szempont volt a térség termékeinek bemutatása is, segítve a helyi termelők forgalmát.

– A Szerencse Zrt-vel való megállapodás alapján lottózót is tudtunk nyitni, ami a Tökmag közösségi hely fenntartható működését segíti. Érdekes vállalás ez a sok funkció együtt, mert ilyen eddig nem volt a környéken – fogalmazott Varga Zsuzsanna. – Minden nap nyitva tartunk reggel 8-tól este 8 óráig. Nagy örömünkre szolgál, hogy a várakozáson messze felüli forgalmunk volt már az első héten. A környező településekről idelátogatók is elégedettek a szolgáltatásainkkal. Mondják, milyen hiánypótló ez a lehetőség, és milyen nagy szükség volt rá. A beruházás jelentőségét számunkra az is adja, hogy egy új közösségi hellyel gazdagodott településünk. A volt iskola még üresen álló helyiségeinek is szeretnénk megtalálni funkcióját a jövőben.
A Tökmag Reggeliző, Kávézó, Helyi termék bolt és Lottózót Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos, Pácsonyi Imre, a Zala megyei közgyűlés alelnöke, valamint Lehel Andrásné, a Belügyminisztérium szociális szövetkezeti koordinációs osztályvezetője adta át.

Antal Lívia

vissza az elejére


Fórum a kistelepüléseket támogató programról

Érdemes legyen falun élni!

Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztosa volt a vendége a baki faluházba szervezett polgármesteri szakmai fórumnak, melyen a Magyar falu program aktualitásairól adott tájékoztatást. A rendezvényen a Zala megyei 1. számú választókerülethez tartozó településekből 67 község vezetője képviseltette magát.

Erről Vigh László országgyűlési képviselő miniszteri biztos beszélt a kormánybiztos társaságában a rendezvény előtti sajtótájékoztatón. Elmondta, választókerületében eddig 61 település kapott támogatást, vagyis 83 százalékuk. Azt szeretnék, hogy az év végéig minden település legalább egy pályázati projektet meg tudjon valósítani a Magyar falu program támogatásával. Kiemelte, hogy a tavaly indult programban 150 milliárd állt rendelkezésre, idén 217 milliárd, jövőre pedig már 250 milliárd forint az ötezer főnél kisebb lélekszámú települések fejlesztésére. A támogatási keretösszeg növekedéséért köszönetét fejezte ki a kormánybiztosnak. Mint fogalmazott, az egyik legsikeresebb program célja az, hogy ne hátrány, hanem lehetőség legyen falun élni. Ezért támogatják a kistelepülések óvodáinak, iskoláinak, háziorvosi rendelőinek, közösségi színtereinek és útjainak felújítását annak érdekében, hogy a lélekszám növekedésnek induljon.

Gyopáros Alpár elöljáróban megköszönte Vigh Lászlónak azt a sok munkát, amelyet a Magyar falu program elindítása és sikeres működése érdekében végez. Azzal folytatta, nehéz örökséget vettek át azáltal, hogy már a Rákosi-korszaktól kezdődően és a rendszerváltást követően a baloldali kormányok idején is százával zártak be az iskolákat, az óvodákat, megszüntették a falvakban a szolgáltatásokat, amelynek áldozatául esett többek között a közösségi közlekedés is. Mindez drasztikus népességcsökkenéssel járt a kistelepüléseken.

Mint fogalmazott, a sok évtizedes hátrányt nem lehet egy év alatt behozni. A települések valós igényein alapuló Magyar falu programot ezért tervezték hosszú távra, melynek alapvető célja a falvak megmentése, a népességcsökkenés megállítása. A kormányzati program sok csatornán keresztül kínálnak segítséget ahhoz, hogy a fiatalok helyben maradjanak, helyben találják meg boldogulásukat. A nagyvárosokba vándorlókat pedig arra ösztönözheti, hogy visszaköltözzenek szülőfalvaikba. Ezt segítheti az, hogy Zala megye 256 településéből 226 igénybe veheti a falusi CSOK-ot. A kormánybiztos végül gratulált a zalai településeknek a sikeres fejlesztésekért, és további támogatások igénybe vételére biztatott.

A sajtótájékoztató után két település vezetőjét kérdeztük terveikről. Kustán Gyula, Csonkahegyhát polgármestere elmondta, az öt település közös tulajdonában lévő szolgálati lakás felújításáról nem tudtak megegyezni. Az "Elhagyott ingatlanok közcélra történő megvásárlása" című kiírás beadási határideje viszont sürget. Mivel a faluban nincs élelmiszerbolt, azzal a céllal adják be pályázatukat, hogy a volt takarékszövetkezet irodájából kisboltot létesíthessenek.

Farkas Tamás, a házigazda település, Bak polgármestere úgy vélekedett, a kollégákkal beszélve is kitűnt, óriási igény van a Magyar falu programra. Egyszerűen pályázható, egyértelműek a feltételek, százszázalékos a támogatás, sorolta előnyeit, hozzátéve: csakugyan ideális lehetőség a kistelepüléseknek. Mint mondta, ha minden évben előretudnának lépni valamely területen, az nagyon jó lenne. Két pályázatot nyertek eddig a Magyar falu programon. Az előző ciklusban így megtörtént az orvosi rendelő belső felújítása, a mostani testület a plébániaépület belső rekonstrukcióját valósíthatja meg. A folytatásban a közterületek fenntartáshoz szükséges gépek beszerzésére, út- és járdafelújításra, valamint az óvodaudvar megújítására szeretnének támogatást nyerni.

Antal Lívia

vissza az elejére