Bázakerettye új utakon

 

Pajtaavató Kispáliban Az antibiotikum-használat csökkentésével a közegészségügyért  

helytörténeti és olajipari kiállítás nyílik

Bázakerettye új utakon

Bázakerettyén két új olajipari kiállítás nyílik a közeljövőben, amellyel az egy évvel ezelőtt megválasztott képviselő-testület óriási adósságot kíván leróni a magyar olajipar bölcsőjének számító település előtt. Ugyanilyen fontos vállalásuk az iskola megtartása, amelyben szintén megnyilvánult a testületi tagok egyöntetű akarata. Csatlós Csilla polgármesterrel beszélgettünk.

– Polgármester jelölésemben azt motivált, hogy másképp kellene tenni, ami nem jelenti azt, hogy az előző testület ne tette volna jól a dolgát. Egyúttal szerettünk volna egy olyan csapatot összehozni, amelyben van tűz közös ügyeink képviselésében. Számomra a vészcsengőt két éve az iskola bezárásának szándéka húzta meg. Máshogy kell tenni, mert az a település, amely nem tudja megoldani helyben a gyerekek iskoláztatását, nem vonzó a családok, a fiatalok számára. Polgármesterségem első évét meghatározta a koronavírus-járvány, és ami ezzel együtt járt a védekezés megszervezésén át a korlátozó intézkedések betartásáig. A lakosság fegyelmezetten viselte a helyzetet; megúsztuk az első hullámot és eddig a másodikat is megbetegedés nélkül. Nem nyitottuk ki a strandot, ami nem aratott osztatlan sikert. Egyrészt nem akartunk az ide érkező turisták miatt gócponttá válni, másrészt a strandokra vonatkozó létszámlimit jelentősen megnövelte volna a fürdő veszteségét. Ezt az önkormányzat nem vállalhatta be, hiszen még nem tudhattuk, milyen további adóelvonásokkal kell számolnunk. A korlátozások feloldása után minden szálláshelyen megemelkedett a túrázást, a kirándulást, kerékpározást kedvelő vendégek száma. Ők valamennyien Báza-kerettye egyedülálló értékére voltak kíváncsiak, ami a települést körülölelő zöld környezetben, a rengeteg erdőben rejlik.

Az elmúlt időszakban sok munkát fektettünk a pályázatokba. Felújítottuk a közösségi térként funkcionáló régi iskolát. Legnagyobb termében helytörténeti tárlatot hozunk létre, ahová az egykori olajosok személyes tárgyai mellett a BT-2-es mérőállomás korábbi Olajipari Múzeumának kiállításanyaga is bekerül. Átadását december 4-én tartjuk a Zalaegerszegi Olajipari Múzeummal közösen. Több mint 90 millió forintos beruházás keretében hamarosan megkezdődik a település egyik legrégebbi épületének rekonstrukciója, ahol egy olajipari modern, interaktív kiállítás és büfé kap helyet. Mindeközben zajlik a védőnői szolgálat felújítása, valamint járda építése a Fő utcában. Képviselő-testületünk úgy döntött, hogy rövidebb szakaszt újítunk fel mint az eredetileg tervezett, de azt a teljes pályatest átalakításával, melynek eredményeként európai színvonalú járdát kapunk, és amit pár év múlva nem kell foltozgatni. Korábbról elnyert pályázatunk van két utca aszfalt burkolatának javítására, valamint 2020-ban orvosi műszerek beszerzésére nyertünk forrást, amit már birtokba vett új háziorvosunk, dr. Frajna Imre.

Képviselő-testületünk fontos vállalása a jelenleg csak alsó tagozaton működő iskola továbbélésének biztosítása. Az akkori 40 fős létszám néhány éven belül 8 főre csökkent. A gyermeklétszám növelése érdekében alternatív oktatási formák bevezetésében is gondolkodunk. Szeretnénk visszahozni a felső tagozatot, és már a következő tanévtől felmenő rendszerben elindítani az ötödik osztályt – zárta a beszélgetést Csatlós Csilla.

Antal Lívia

vissza az elejére


A közösségnek épült

Pajtaavató Kispáliban

Közösségi pajtát avattak Kispáliban, ami a község szabadtéri rendezvényeinek helyszínéül szolgál. A faszerkezetű tetővel védett, két oldalt nyitott épületet az önkormányzat termelői piacnak is szánja, melynek illusztrálásaként helyben készített termékek, sajtok, lekvárok, szörpök kóstolójával várták az érdeklődőket az ünnepségen.

Horváth Zsuzsanna polgármester elmondta, hogy az új építmény mögötti faluház nem alkalmas nagyobb számú közönség befogadására. A focipályánál tartott szabadtéri rendezvényeiknél pedig gyakran kellett számolni az esővel. A faluházhoz sem tudtak átmenni, mivel a két helyszín eléggé messze van egymástól. Mindenképpen egy fedett rendezvénytérre volt szükség, amelynek megépítésére az önkormányzat 10 millió forintot nyert a Leader-programon. A beruházás költségét 25 százalék önerővel megemelték, amelyből vizesblokkot létesítettek a pajtaszínházzal öszszeépítve. A mosdót a mozgásukban nehezítettek is tudják használni. Egy akadálymentesített parkolóhely is rendelkezésükre áll. Az új közösségi épület a falu (a nyugdíjas-, az ifjúsági, a kertbarát- és a sportegyesület) rendezvényei mellett családi programoknak is helyt ad.
Vigh László országgyűlési képviselő azt mondta, a falu egy egyik legjobban élhető élettér. Érdemes megőrizni és fenntartani ezt az életformát, ami a zöldség- és gyümölcstermesztésben is megnyilvánul. Méltatta a falu fejlődését, kiemelte a több száz millió értékű útfejlesztéseket, melyek megvalósításáért ugyancsak sokat tett az önkormányzat.
Az átadási ünnepségen somból, fekete berkenyéből, fekete ribizliből készített lekvárokat, szörpöket kínáltak. A bogyós gyümölcsök a falu közösségi kertjében már évek óta teremnek. Az almákat a falu melletti Alma 2000 Kft. ajánlotta fel a programra. Néhány év múlva nekik is lesz, miután az egy-két éve elültetett gyümölcsfák termőre fordulnak. A kínálatban házi sajtok is szerepeltek, amiket a polgármester készített. Az ünnepség résztvevőit gulyással is megvendégelték.

Antal Lívia

vissza az elejére


szigorodó szabályozás az állattenyésztésben

illusztrációAz antibiotikum-használat csökkentésével a közegészségügyért

Az elemzések azt mutatják, hogyha a jelenlegi trend folytatódik, akkor 2050-re az antibiotikum-rezisztencia lehet a vezető halálozási ok a világban, megelőzve a daganatos megbetegedéseket. Emiatt a jelenleginél lényegesen szigorúbb antibiotikum-használati szabályokat vezetnek be az állattenyésztésben 2022-től az Európai Unióban. A témakörben október 29-én tart online konferenciát a Szent István Egyetem Georgikon Kar és a Bécsi Állatorvos-tudományi Egyetem CEPI elnevezésű projektjük keretében.

– Mi az állattenyésztés szerepe az antibiotikum-rezisztencia kialakulásában?
– Az antibiotikumokat az elmúlt 50 évben széleskörűen használták a baromfitartásban és más gazdasági haszonállatoknál hozamfokozóként. Ez azt jelentette, hogy a takarmányba, ivóvízbe bekevert antibiotikumot az állatok folyamatosan rövidebb hosszabb ideig kapták annak érdekében, hogy javuljanak a termelési eredmények – válaszolt érdeklődésünkre dr. Dublecz Károly egyetemi tanár, a Szent István Egyetem Georgikon Kar oktatója. – Az antibiotikumok széles körű alkalmazásával és az idő múlásával ez azt eredményezte, hogy egyes antibiotikumokra rezisztens vagy más néven egyes antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok jelentek meg, szaporodtak el. A rezisztens baktériumok elszaporodása az állattartásban azért veszélyes, mert sok olyan baktériumot hordoznak az állatok, amelyek az emberekben is megbetegedéseket okozhatnak. A rezisztens baktériumok így a humán betegségek gyógykezelését is megnehezíthetik.

– Ebből következik, hogy az állategészségügyben is radikálisan vissza kell szorítani az antibiotikum-használatot?
– Az Európai Unió a folyamatot látva már 2006-ban betiltotta az antibiotikumok hozamfokozó célú használatát, viszont ez a világ más részein még megengedett. A hozamfokozó antibiotikumok betiltása mellett az unió elkötelezett a terápiás, gyógykezelési céllal használt antibiotikumok mennyiségének csökkentésében is, hiszen ez is nagyban hozzájárul a rezisztenciák növekedéséhez. Magyarország az unióban a 4. legnagyobb antibiotikum-felhasználó a baromfi- és sertéstartás adatai alapján. Van hova fejlődnünk még! 2022-től az Európai Unióban tovább fog szigorodni a gazdasági állatok takarmányozásában felhasználható antibiotikumok köre, valamint az unióba behozott állati termékeknek is szigorú előírásoknak kell megfelelniük.

– Miről lesz szó a konferencián?
– A projekt keretében online formában megrendezett utolsó konferenciánkon több tudományos előadásra is sor kerül az antibiotikumok használatáról, valamint a baromfi takarmányozás és a baromfi bélflóra állapota közötti összefüggésekről.
A konferencia résztvevői számára bemutatásra kerül az ismeretlen baromfivírusok új technológiával, az úgynevezett új generációs szekvenálással történő azonosításának módszertana. A vírusok számos megbetegedést és jelentős gazdasági károkat okoznak. Az új eljárások segítségével megnő a diagnózis biztonsága, és még időben lehetőség nyílik az állományszintű kezelésekre, mentesítési eljárásokra – zárta a beszélgetést dr. Dublecz Károly egyetemi tanár.

vissza az elejére