Korszerűsítették a fogorvosi
rendelő épületét
|
Vidám családi nap Kisrécsén |
csonkahegyhát több települést érintő fejlesztése
Korszerűsítették
a fogorvosi rendelő épületét
Csonkahegyháton a közelmúltban adták át felújított fogorvosi rendelő épületét, ahol hét település közel két és félezer lakóját látják el.
Kustán Gyula, Csonkahegyhát polgármestere elmondta, hogy a fogorvosi rendelőt rajtuk kívül Milejszeg, Pálfiszeg, Németfalu és Dobronhegy tartja fenn, a működtetés költségeit közösen viselve. Betegek nemcsak ezekről a településekről érkeznek, hanem Kustánszegről, Becsvölgyéről, és még a megyeszékhelyről is. Az épület korszerűsítésére a Magyar Falu Programon nyertek bruttó 13,8 millió forintot. Az energiahatékonyság növelését szolgáló beruházás keretében szigetelték a külső falakat, új nyílászárókat építettek be, a tetőszerkezetre új cserepeket raktak fel, valamint napelemeket helyeztek el. Megépítették az eddig hiányzó akadálymentes bejárót, a vizesblokkot is akadálymentessé tették, valamint új padlóburkolatokat fektettek le a helyiségekben. A polgármester jelezte, hogy új fűtésrendszert is kapott az épület, de ezt már pályázaton kívül. A gázkazánt meghagyták, de a radiátorokat leszerelték, dr. Németh Miklós fogorvos kérésére.
A részletekről már ő számolt be. Mint mondta, az elektromos áramot biztosító napelemek elhelyezése adott arra lehetőséget, hogy hűtő-fűtő, távolról vezérelhető klímaberendezést szereltessen be, amelyről előzetesen egyeztetett szakemberekkel. Döntésében a gazdaságosság is szerepet játszott, hiszen ez megoldás olcsóbb a gázfűtésnél. Saját költségén új bútorokat is vásárolt, korábban pedig fogorvosi berendezéseket szerzett be és felújíttatta a rendelőhelyiséget. Betegei nevében is megköszönte az önkormányzatnak az együttműködést illetve a beruházást, amelynek részeként az épület hőszigetelése is megvalósulhatott.
Vigh László miniszteri biztos, a térség országgyűlési képviselője dicsérte azt a hozzáállást, amit az öt település közös intézményei (iskola, óvoda, főzőkonyha, háziorvosi és fogorvosi rendelők) fenntartása során fejt ki. Szép példának nevezte azt, hogy a fogorvos hozzájárult a rendelő felújításához, és így magához a Magyar Falu Programhoz is. Mint mondta, az eredetileg négy évre tervezett programot tíz éves időtartamra szeretnék bővíteni. A cél a falvak infrastruktúrájának megújítása, amelyre más pályázati lehetőségek is rendelkezésre állnak.
Csonkahegyháton a Magyar Falu Programból egy másik fejlesztésre is sor
kerülhet. Kustán Gyula polgármester elmondta, az önkormányzati hivatal
tetőszerkezetének héjazatát cserélik le modern lemezborításúra az elnyert 12,8
millió forintból.
A fogorvosi rendelő átadásán a fenntartó települések részéről jelen volt
Táncosné Batha Tímea, Pálfiszeg, Ragánné Gyalog Erika, Németfalu, Fonyadt Róbert
József, Milejszeg polgármestere és Barabás József, Németfalu alpolgármestere.
– AL –
FŐZŐVERSENY ÉS SÜTEMÉNYEK
Kisrécsén hosszú idő után újra megszervezték a falunaphoz hasonló, háromgenerációs, önfeledt szórakozást biztosító családi napot augusztus derekán – mondtaTóth Lucia polgármester. A településen ez a rendezvény már 15 évre nyúlik vissza.
– A tradíciókat megtartva idén 11 csapat részvételével tartottunk főzőversenyt, illetve süteménykészítő versengést. Immár második éve annak, hogy Sümegi Bianka, a helyben élő, nagyon ügyes cukrász készíti el a falu tortáját. A tavalyi, különösen ízletes Feketeerdő tortájának finomságát is sikerült most felül múlnia az emeletes Kinder Bueno-s óriás remekével. A részben pályázati források felhasználásával tartott programon a gyerekek élvezték az ugráló várat, a mese körhintát, az arcfestést, a rajzversenyt, a lufikat hajtogató bohócot.
A sok kísérő programmal tarkított eseményen színpadra lépett: a Nagyrécsei Ritmus Kórus, Jurina Beáta és Hertelendy Attila, valamint a több mint 10 éve együtt zenélő nagykanizsai Pacsirták Együttes. A Vöröskereszt egy gyermekeknek is szánt elsősegélynyújtó és újraélesztési bemutatót tartott. Volt tombolasorsolás, rengeteg felajánlással, de a legboldogabb arcokat akkor láttuk, amikor egy hőlégballon, a falu lakóival a kosarában, hosszú percekre a magasba emelkedett, majd cserélődtek a magasba igyekvők. A programot zenés-táncos báli mulatság zárta. Mindenki felajánlását, munkáját, segítségét, terület rendelkezésre bocsájtását hálás szívvel köszönjük.
– Miként sikerült az elmúlt évi árvíz okozta gondokat felszámolni?
– Még tavaly július 25-én zúdult óriási áradás a falura, a szakértők egy
hónap múlva fel is mérték a bejelentett, tényleges károkat. A hömpölygő áradás
az út- és járdahálózatot is sok helyen tönkre tette. A vis majoron belüli teljes
helyreállítás augusztus közepére történt meg. Augusztus középső csütörtökén már
teljesen kikotort vízelvezető árokhálózattal találkoztak az erre járók. A medret
fedő beton elemek mind a helyére kerültek és az utakat, gyalogjárdákat is helyre
állítottuk. Nagyon örülünk annak, hogy a falu teljes szakaszát érintően
megtörtént a meder rendbe tétele, de aggodalommal tölt el minket, hogy a község
határától a csónakázó tóig tartó szakasz még nem lett megtisztítva. A szakértők
egyetértenek abban, hogy ismét probléma keletkezhet akkor, ha egy újólag érkező
áradat nem tud hova le-, illetve elfolyni. E helyütt tisztításra és
mederszélesítésre is szükség lenne. Az ominózus területen élő hódok is kárt
okoznak, mert váraikkal több helyen gátat emelnek a szabad vízlefolyást
ellehetetlenítve.
– Miként alakult a művésztelep sorsa?
– A Kortárs Művészetpártoló Alapítvány által működtetett Ludvig Nemzetközi
Művésztelepet még 1992-ben Ludvig Zoltán festőművész, felesége és társai
alapította. A Ludvig Nemzetközi Művésztelepen a kezdetektől több ország
képzőművésze dolgozik együtt nyaranta. Tavasszal a pandémia miatt a tábor ugyan
elmaradt, de augusztus végén sikerült két hétre összejönni úgy, hogy az EU-n
kívüli országok alkotói is átléphették a határokat. A művésztelepen képzett,
vírus ellen védett festők, szobrászok és keramikusok dolgoztak egyedül és
közösen, jó hangulatban, örömben, ihletet adó nyugalomban.
– nemes –