Észszerűen és fenntarthatóan

 

Felszentelték az új haranglábat    

Vonyarcvashegy vezérelve

Észszerűen és fenntarthatóan

Polgármesterként évszak függetlenül az ésszerű és fenntartható intézkedések létjogosultságában hiszek. A képviselő-testület elé kerülő előterjesztések mögött is józan átgondoltság van. Rengeteg, régmúltba nyúló történet, ügy jelent kihívást és nehézséget. Ilyen a közel 40 kilométer hosszú belterületi úthálózat, ami elég kevés felújításon esett át az elmúlt évtizedekben. Ezért fogtunk neki, több helyen, akár önerőből, az általunk vásárolt lapvibrátorral is a kátyúzásnak. Már most elkezdtük a felkészülést a jövő évi szezonra – adott helyzetértékelést Pali Róbert, polgármester, akit arra kértünk, hogy ismertesse a nemrégiben kitüntetett civil szervezeteket.

Szekeres Szabolcs községgazda és Pali Róbert polgármester

A közmeghallgatáson

– Nagyközségünk önkormányzatának képviselő-testülete a Balaton Art Alkotóközösség és a Szent Mihály-hegy Védő és Vendégváró Egyesület részére „Vonyarcvashegyért Emlékérem” kitüntetést adományozott a társadalmi életben a község érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréséül. Hálásan köszönjük a hosszú évek óta végzett becsületes helytállásukat és folyamatos feladatellátásukat.

– A település nyár végén és ősszel is karitatív tevékenysége révén került az országos média fősodrába.
– Vonyarcvashegy már nyáron megmutatta, hogy mennyire segítőkész polgárok laknak nálunk. Egy helyi házaspár és két alapítvány révén, önkormányzatunk partnerségével olyan mélyszegénységben élő gyermekek juthattak el először a Balatonhoz, akik korábban még a megyehatárt sem léphették át. Galamb Alex, a hernádnémeti Sütni jó! Alapítvány megálmodójának munkásságát látva többen éreztük úgy, hogy kötelességünk támogatást adni. Október végén kakaós csigát sütöttek és élménypedagógiai foglalkozáson vehettek részt a borsodi és környékbeli hátrányos helyzetű gyerekek. A helyi művelődési házban a rendőrség kínált különböző játékokat a gyerekeknek. Példát mutattunk a fiataloknak, ugyanakkor játékos formában ismereteket is átadtunk. Örvendetes, hogy nagyon sok helyi és környékbeli vállalkozó önzetlenül segített. Az általunk befogadott Imre Sándor Szeretetszínház jelmondatát teljes mellszélességgel felvállaltuk: „Mert, ha együtt megyünk, oda is érünk.” A Színi Tanodánk diáksága havi két alkalommal találkozik. A résztvevők nem csak színi és beszédgyakorlatokkal, de kellékgyártással is foglalkoznak. Már nem csak nyári, hanem 33 fővel őszi tábort is életre hívtunk, ahol mélyszegénységben, gyermekotthonokban és hagyományos életkörülmények között élő fiatalok közösen alkotnak lélekemelőt. A hátrányos helyzetű gyermekekkel végzett színházi munka nemcsak hasznos szabadidőtöltést jelent, hanem sok közös élményt, sikert, barátságot, önmegvalósítást kínál. Az Isten pénze című darabot az általános iskolában is hamarosan bemutatják majd.

– Milyen szezoni tapasztalatokat fogalmaztak meg?
– Az ötcsillagos, Kék Hullám Zászló minősítést elnyerő Lidó strandunk megkapta Zala Megye különdíját is. Erre különösen büszkék vagyunk, mert a megyénkben élők közül sokan keresnek fel bennünket tavasszal és ősszel is. Az élőhelyvédelmi és zöldfelületi szempontok alapján a Balaton-felvidéki Nemzeti Park különdíjában is mi részesültünk. Különdíjat kaptunk a járvány elleni kiemelkedő védekezésben nyújtott teljesítményünkért is. A járványhelyzet és a kényszerű pénzügyi átcsoportosítások ellenére eredményes főidényen vagyunk túl. A településüzemeltetési csoportunk is megfeszített erővel, különös aktivitással tette és teszi a dolgát, Szekeres Szabolcs községgazda vezetésével.

– Mi minden került elő a közmeghallgatáson?
– A november első csütörtökén tartott fórumon sok érdeklődő jelent meg, és kapott hiteles, tényszerű tájékoztatást a múltat, jelent, jövőt érintően. Megfogalmazást nyert, hogy az itt lakókat és a turistákat is az érdekli, hogy minden rendben legyen. Az embereket a „Miből?” kérdésre adott válasz már kevésbé érdekli. A felszólalók zöme ennek ellenére segítőkészen próbált rámutatni a hiányosságokra, a megoldandó feladatokra. Látszott, hogy mindenki, egy egész éven keresztül szépségben pompázó település megvalósításában érdekelt és közérzetjavító intézkedések meghozatalára vágyik. Örömmel jelentettem be, hogy az utóbbi négy évben emelkedést mutat a lakosságszám és a járványügyi adatok, a megfigyelés, illetve elkülönítés alatt lévők számában sincs tragikus emelkedés. A „covid” elvonások miatt jövőre mintegy 55 millió forint bevételkieséssel kell számolnunk. Szóltam a megvalósítani kívánt pályázatokról, köztük: az orvosi szolgálati lakás építéséről, a két csoportos mini bölcsőde kialakításáról, a csapadékvíz csatornahálózat modernizálásáról, a belterületi utak felújításáról, a háziorvosi alapellátás eszközfejlesztéséről, a Szent Mihály kápolna érsekséggel közös, mintegy 80 milliós renoválásáról, a közterületi kamerarendszer kiépítéséről, és a partfal megóvó vis major intézkedésekről. Külön kiemeltem a strandunk fejlesztésének, virágosításának és minősítésének díjesővel jutalmazott történetét. Jeleztem, hogy napirenden van a hulladékgyűjtés és a lomtalanítás rendszerének reformja, ami remények szerint csökkenti majd az illegális szemételhelyezést.

A 71-es főközlekedési úton sokak megelégedésére történt meg a virágosítás, az információs táblák elhelyezése, valamint a buszmegállókban elhelyezett „Mi könyvespolcunk” kezdeményezés is – úgy tűnik – sikert arat. Szakértők bevonásával értékeltük a közel két évtizedes közterületi faszobraink állagát. A megmenthető darabokon állagmegóvó munkálatokat végzünk, de üzembe helyezzük a polgármesteri hivatal melletti, 11 éve nem üzemelő frissítő ivókutat is. Sokan kérdőre vontak a Kitaibel-kilátó állapota miatt, de jeleztem, hogy az erdőbirtokosság felelősségét, feladatát, tulajdonát átvállalni nem tudjuk. A lezárás elrendelése szakértői vizsgálatok után történt. Mi, partnerek leszünk akár egy új, másik helyszínen létrehozandó kilátó pályázati úton történő kiépítésére.

Nemes Norbert

vissza az elejére


Balatonmagyaród a faluközpont további fejlesztését is tervezi

Felszentelték az új haranglábat

Balatonmagyaród önkormányzata két pályázatot is nyert Magyar Falu Programon a temető fejlesztésére, szépítésére. A megvalósított beruházást november elsején adták át. Ekkor szentelték fel a saját költségvetésből elkészíttetett haranglábat is, méltóságteljesebbé téve Mindenszentek napját, a falu lakosainak elhunyt hozzátartozóiról való megemlékezését.

Erdős János polgármester elmondta, hogy az önkormányzat 2020-ban 4,9 millió forintot nyert a Magyar Falu Programon, amelyből ez év tavaszán kezdték meg az új temetői kerítés megépítését. Idén egy másik pályázatot is beadtak a Magyar Falu Programra, így a temető fejlesztése urnafal és térköves járda létesítésével egészülhetett ki az újabb 4,4 millió forintos támogatásból. Az önkormányzat önerőből egy haranglábat is állíttatott, ahogy a polgármester fogalmazott: „azért építették, hogy a balatonmagyaródi temetőben is megcsendüljön a harangszó elhunyt szeretteink emlékére”. Megálmodója Szalainé Harc Mária helyi lakos volt. A harangot Gombos Miklós, őrbottyáni harangöntő mester formálta meg, a harangláb faszerkezetét Eiter István és Hörcsöki Szabolcs helyi asztalos mesteremberek készítették ragasztott fenyőből. A temető megújításának szép lezárása volt Mindenszentek napja, amelyen dr. Háda László plébános megáldotta az új haranglábat is. Helyére állítása, környezetének kialakítása a falu lakosainak társadalmi munkáját dicséri, emelte ki a polgármester, hozzátéve azt, hogy önerőből padokat is kihelyeztek a temetőbe.

Balatonmagyaród önkormányzata más célokat szolgáló pályázati sikereket is magáénak tudhat. A kultúrházban 690 ezer forinttal támogatott energetikai felújítás keretében az összes régi neoncsövet Leades lámpatestekre cserélték még az év elején. Önerős beruházásban a nagytermet és színpadot újrafestették, a parkettát újralakkozták. A Magyar Falu Közösség Foglalkoztatás alprogramban nemrég 2,6 millió forint bértámogatást nyertek tíz hónapra közösségszervező szakemberük foglalkoztatására. A Belügyminisztérium pályázatán 43 köbméter szociális tűzifa beszerzésére nyílt lehetőségük. Az önkormányzat még vásárolt hozzá 5 köbmétert. Ahogy korábbi években, így idén is, szociális és méltányossági alapon osztják ki a rászorulók között.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén fekvő település központja újabb közösségi térrel gyarapodhat. Erdős János polgármester a részletekről elmondta, hogy a Balaton Fejlesztési Tanácshoz szabadidőpark létesítésére adtak be pályázatot. Balaton-magyarodón 1920 óta működik önkéntes tűzoltó egyesület. Tavaly ünnepelhette volna centenáriumát, ami a pandémia miatt elmaradt. A szabadidőparkban azonban emléket állítanak a nagy múltú egyesületnek, bemutatva egy táblán történetüket és eredményeiket. Itt kapna helyet régi lóvontatású tűzoltókocsijuk. A tűzoltó egyesületnek egy arckivágásos fotófalat is felállítanak, ahol a látogatók fotózkodhatnak majd. Ezenkívül létesítenek egy fűzfaárnyékolóval védett, kanyargós mezítlábas sétányt más-más felületű anyagokból. U-alakú kiülőt is kihelyeznek, ahol pihenni lehet. A közösségi színtér és a templom közé létesítendő szabadidőparkra az utca felől egy tájékoztató tábla hívja fel majd a figyelmet. Sok látogatóra számítanak, és nemcsak a helyiek közül. A polgármester megtudtuk, jelentősen megnőtt a falun átmenő turistaforgalom. Gyalogosan, kerékpárral, személyautóval is érkeznek turisták, akiket minden bizonnyal megállít majd ez a látványosság. A 6,5 millió forint igénnyel benyújtott pályázatot befogadta a Balaton Fejlesztési Tanács, a hiánypótlást is teljesítették, ezért bíznak abban, hogy a szabadidőpark beruházása zöld utat kap.

A falunapon

Őszi dekorációban az önkormányzati hivatal udvara

Tavaly a pandémia miatt elmaradtak a rendezvényeik, a halloweeni tökfaragás kivételével, amit a Mindenszentek előtt tartottak meg, ismertette a polgármester. A Mikulás-ünnepben egy vállalkozó volt segítségükre, akinek lovas hintóján szállították házhoz a gyerekeknek az ajándékcsomagot. Az idősek napját is úgy ünnepelték meg, hogy a házhoz vitték az ez alkalomra készített ebédet. Idén a Kis­Balaton Alapítvány szervezésében tartották meg július 23-án a Szúnyogokkal táncoló elnevezésű éjszakai túrát, ami este nyolckor kezdődött, és hajnali háromkor ért véget. Tizennégy csapat indult a versengésen, melynek tagjai nyolc állomáson különböző ügyességi feladatok várták. Másnap, július 24-én került sor az önkormányzat rendezésében a falunapra, amely ugyancsak jó hangulatban telt. A főzőcsapatok már reggel megkezdték a munkát, hogy bográcsban készült finomságokkal ebédet kínáljanak a vendégeknek. Tétje is volt a főzésnek, hiszen zsűri bírálta az ételeket. Az eredményhirdetésen nemcsak a főzőcsapatok, de az éjszakai túra helyezettjeit is jutalmazták. Fellépett a helyi Kendermagos Dalkör, a Beleznai Labdarózsa Dalkör, a Zalakarosi Fúvószenekar és a Nagyrécsei Ritmus Kórus. A falunapot utcabál zárta.

A Kis-Balaton Alapítvány október elején ötödik alkalommal szervezte meg a sütifesztivált. Erdős János polgármester elmondta, tervezik a Mikulás-ünnepség megtartását, de ha úgy alakul, akkor ismét házhoz viszik a gyerekeknek az ajándékot. Az önkormányzat megigényelte a falunapok szervezésére a Magyar Falu Program keretén belül járó egymillió forintos támogatást.

Antal Lívia

vissza az elejére