Nagykanizsa is tovább halad a fejlődés útján

 

Söjtör: megújuló energiában első    

A nagykanizsai Csótó madártávlatbólNagykanizsa is tovább halad a fejlődés útján

A belváros megújulása, a Kanizsa Aréna átadása, új Ipari Park születése, a Csónakázó-tó fejlesztése, a körforgásos gazdaságra épülő innovációs park elindítása, a déli elkerülő út megépítése... Az elmúlt évek fejlesztései és a közeljövő tervei azt jelzik, hogy a küzdelmes pandémiás korszak és a baloldali hegemónia ellenére Nagykanizsa jól teljesít. Balogh László polgármester a fejlesztéseknek köszönhetően bizakodóan tekint a jövőbe; már az első fecskék megérkeztek az új ipari parkba és várható még további nagyberuházás is Nagykanizsán.

– Számvetésként, miként látja az elmúlt időszakot?
– Nagykanizsa fejlődését tekintve az elmúlt időszak egyidejűleg nevezhető kivételesnek, ugyanakkor rendkívül nehéznek is. A rendszerváltást követő súlyos veszteségeit a város 2010 után beruházások elindításával elkezdte legyűrni, de a világjárvány és a legutóbbi önkormányzati választás eredményeként előállt egy fős baloldali közgyűlési többség komoly hátráltató erőként van jelen. A beruházásokat tekintve felszállóágban vehettem át a várost a korábbi jobboldali polgármestertől és közgyűléstől, mivel számos építkezés és felújítás zárult le addigra, de sok új lehetőséget és futó projektet folytathattunk.

Viszont a közgyűlésben 2019-től baloldali többséggel kerültem szembe, amely érzékelhetően vetette vissza a város addigra megszokott fejlődési pályáját. Hiszen az elmúlt években közel 7 milliárd forintból megújult a kórházunk, elindult a belváros teljes rekonstrukciója, újjászületett a Csónakázó-tó mint turisztikai szabadidőközpont, számos felújítás kezdődött el, majd a baloldal jövetelével mindez hirtelen lelassult. A kivételt a már zajló projektek jelentették, melyek a felszínen tartották Nagykanizsát, akkor is, amikor megérkezett a pandémia, melynek súlyos hatásai ezt a törést erősítették. Mégis sikerült átvészelni a járvány okozta nehézségeket, mert a kormányzatnak és Cseresnyés Péter országgyűlési képviselőnek köszönhetően a korábbi fejlesztéseinket folytatni tudtuk.

– Mely fejlesztésekre, beruházásokra a legbüszkébb?
– Nagykanizsa a korábbi években szinte minden területen előrelépett: a csatornarendszerétől a közel 4 milliárdos út- és járdafejlesztésig jelentős átalakítás történt az alapinfrastruktúra tekintetében. Emellett az elmúlt években nagy számban újultak meg egészségügyi ellátók és rendelők, bölcsődék, óvodák és iskolák, a református egyház és a város jóvoltából pedig egy új óvoda is született, a Corvin utcai bölcsőde kialakítása pedig már elkezdődött. Sportpályák, műfüves focipályák épültek a gyerekeknek, és rengeteg új játszótérrel gazdagodott Nagykanizsa, köztük a Csónakázó-tó és az Eötvös tér nagy játszókomplexumaival. A közelmúlt legjelentősebb beruházása azonban a nemrégiben átadott Kanizsa Aréna, amely nagyot lendíthet a város sportéletén, hiszen lehetőséget biztosít arra, hogy 21. századi körülmények között edzhessenek és versenyezhessen a sportegyesületek és csapatok. Emellett a csarnok új centrumot is teremt a Keleti városrészben. Erre lehetünk talán a legbüszkébbek.

Sétálók a Kanizsa Arénánál

Impozáns belső tér várja a látogatókat az arénában

– Miként látja a közeljövőt, mik Kanizsa tervei?
– Nagykanizsán az elmúlt években 2500 új munkahely teremtődött, és a meglévő Ipari Park lényegében megtelt, ezért az egyik fő csapásirány egy új Ipari Park kialakítása. Amelynek 3 milliárd forintos fejlesztésével, 100 hektárnyi gazdasági övezet kialakításával megnyílt a lehetőség új beruházások betelepítésére. És már itt is vannak az első fecskék az új Ipari Parkban, amik további lendületet adhatnak.
A város logisztikai erejét pedig növeli az a tény, hogy a Cseresnyés Péter által kiküzdött Nagykanizsát Zalaegerszeggel összekötő négysávos út tervezési folyamata is elindult. Emellett remélhetőleg a közeljövőben újabb sok munkahelyet teremtő beruházásokat is bejelenthetünk, melyek végleg fejlődő pályára állíthatják Nagykanizsát. Kiegészülve a Tudományos és Innovációs Park és a körforgásos gazdaság alapját jelentő kutatóközpont kiépítésével, aminek a kerete már létezik a MOL és a Pannon Egyetem által megalapított cég révén. E beruházás szívügyem, mert ennek következményeként a város és a térség fiatalokat megtartó ereje javulna, amely végső soron az egyik legfontosabb célunk – emelte ki Balogh László polgármester.

vissza az elejére


Elõtérben az új beruházás, ahol építik az alállomástSöjtör: megújuló energiában első

Újabb napelempark beruházások kezdődtek Söjtörön két helyszínen. Mindeközben az önkormányzat is tovább folytatja közintézményeinek megújuló energiával való ellátását. Két projektjében előbb az egészségházra kerülhetnek fel napelemek, és ha az óvoda pályázata is nyer, a meglévő napelemek napkollektoros rendszerrel egészülhetnek ki.

– A naperőmű beruházás indult a Béke utcai nagytemető melletti 8 hektáros területből 2 hektáron. A legnagyobb méretűre tervezett, 60 hektáron elterülő napelempark építése is elkezdődött. Beruházója az első ütemben a Felsőtemető mellett egy villamos alállomást épít, a második ütemben egy két kilométeres külterületi önkormányzati utat állít helyre a Petőfi utcától a beruházás helyszínéig – mondta érdeklődésünkre Könyves Gábor polgármester. – Ilyen volumenű gazdasági befektetések egyedülállók a szűkebb környezetünkben, amire azt gondolom, büszkék lehetünk. Nem csupán iparűzési adó bevételeink növekedését jelenti, fontos járulékos haszna is, ugyanis az út rendbetételének több tízmillió forintos költségét magára vállalta a beruházó.

– Hogyan folytatódhat tovább a település fejlesztése?
– Erősen indult az év, hiszen megjelentek az új pályázati kiírások, amelyek közül többel élünk. A Magyar Falu Programból a történelemben először kaphatunk pályázati támogatást a járdafelújítással kapcsolatos erőfeszítéseinkhez, mert ettől az évtől már a Magyar Közút tulajdonában lévő járdákra is pályázni lehet és nem csak az önkormányzati tulajdonúakra. Ezt nem vártuk ki, hiszen önerőből kezdtük meg 2017-től szakaszosan a Deák Ferenc úttal párhuzamos, állami tulajdonú járda rekonstrukcióját, Erre összesen 25 millió forint saját erőt fordítottunk az elmúlt években. A Magyar Falu Programból tíz millió forintra számítunk, amelyből egy kilométeres járdaszakaszt szeretnénk rendbe tenni a „föszegi” településrészen.

Ugyanebből a programból egy kistraktor beszerzését is reméljük, ami nagy segítség lenne a közterületek gondozásában. Idén is folytatódik a járási startmunka mintaprogramunk, amelynek keretében 10 főt foglalkoztathatunk. Egyik fontos feladatuk továbbra is az Öreghegyi Vendégház üzemeltetése. Lesz munkájuk idén a három önkormányzati garázs felújításán is, amelyre a programban elnyert eszközök, gépek tárolása miatt van szükség. Önkormányzati területen fakitermelést is folytatnak, melynek révén kedvezményes áron tudjuk értékesíteni a tűzifát a lakosságnak.

– Hogyan állnak a gyermekintézményekkel kapcsolatos terveik?
– Az óvoda belső felújítása érdekében pályázatot nyújtottuk be a Belügyminisztériumhoz. A projektben a nyílászárók, a helyiségek burkolatainak cseréjét, a falak újrafestését valamint a vizesblokkok gépészeti felújítását tűztük ki célul. A főbejárat előtti lépcsőt rámpává alakítanánk át, hogy a mozgásában akadályozottak vagy a babakocsival érkező szülők is akadály nélkül tudják megközelíteni az épületet. A 2019-es Magyar Falu Program pályázat keretében napelemeket telepítettünk az óvoda tetejére. A jelenlegi pályázatba a használati melegvíz előállítását ellátó napkollektoros rendszer kiépítését is beterveztük.
Az 50 fős óvoda kihasználtsága maximális kapacitású. Ebből adódóan, illetve a szülői igényekre való tekintettel önkormányzatunk 2021-ben elkészíttette egy újépítésű bölcsőde engedélyeztetési terveit. Jelenleg a pályázati kiírás megjelenésére várunk. A 12 fős bölcsőde megépítése nagy álmunk, abból az örvendetes okból is kifolyólag, hogy az elmúlt évben 21 újszülöttel gyarapodott településünk lélekszáma.

A forralt bor túra résztvevői

Az Öreghegyi Vendégházban szálláshelyeket kínálnak

– Milyen épület-felújítások valósulhatnak még meg?
– A Magyar Falu Programból tavaly elnyert támogatásból márciusban kezdődik meg az egészségház felújítása. Külső szigetelés, és kazáncserével fűtéskorszerűsítés valósul meg. Önkormányzatunk elhivatott a megújuló energiák alkalmazásában, mert erre az épületre is napelemek kerülnek. Így már valamennyi középületünk villamos ellátását napenergia segíti majd.
A Magyar Falu Program civil alapjából tavaly nyert támogatást a tűzoltó egyesület a tűzoltószertár nyílászáróinak, burkolatainak cseréjére, és a tető felújítására. Az épület rekonstrukcióját a homlokzat, a lábazat és a födém szigetelésével folytatnánk, amelynek érdekében újabb pályázatot adtunk be. Az újranyíló Leader-prog-ramból a sportöltöző külső felújítását tervezzük tetőcserével és a homlokzat szigetelésével. Megemlíteném még a nyertes vis maior pályázatunkat, amelyből hamarosan befejeződik a megrongálódott út helyreállítása a kispusztai településrészen.

– Milyen programok megtartására adódott lehetőség az év elején?
– Január 15-én az önkormányzat szervezésében újévköszöntő forralt bor túrát tartottunk az Öreghegyen 150 fő részvételével. Mivel tavaly a Covid-helyzet miatt elmaradt az idősek, a 65 év felettiek karácsonya, ezért idén február 27-én farsangra invitáljuk őket, amelynek a helyi népdalkör egyesület a fő kezdeményezője. A Deák Emlékházat áprilisban nyitjuk. Örvendetes, hogy a puszta-szentlászlói strand újbóli megnyitásával jelentősen megnöve-kedett a látogatók száma tavaly. Idén is ebben bízunk.

Antal Lívia

vissza az elejére