Gellénháza: folytonosság a beruházásokban

 

Milejszeg pályázati sikerei Szentgyörgyvári tanácskozás  

formálódó településkép

A felépített közösségi pajta és kemenceGellénháza: folytonosság a beruházásokban

Formálódó településképpel találkozhat a Gellénházára betérő. A Kossuth Lajos utcában lévő önkormányzati hivatal új nyílászárói és tetőhéjazata, valamint egy felújított járdaszakasz kelti ezt a benyomást. Az energiahatékonyságra való törekvés is megjelenik a hivatal, illetve a művelődési házra telepített napelemekkel. Az önkormányzat a megvalósult beruházásokra építve további fejlesztéseket tervez, de figyelme a közösségi programokra is kiterjed.

– Az önkormányzati hivatalon és a művelődési házon lévő napelemeket februárban kötötték be, így az épületek villamosenergia-igényét már ezek a rendszerek biztosítják – mondta érdeklődésünkre Farkas Imre Józsefné polgármester. – A továbblépés érdekében folyamatosan figyeljük a pályázati lehetőségeket. A Kossuth Lajos utcában folytatni szeretnénk a járdafelújítást, haladva előre, hogy legalább az egyik oldalon érjünk egyszer csak a végére. A hivatal tetőszerkezetének cseréjét a Magyar Falu Programban (MFP) elnyert támogatásból valósítottuk meg. Egy utcában az épületek homlokzata a legszembetűnőbb. A hivatalt ezért szeretnénk külsőleg felújítani a szigeteléssel együtt. Reméljük, az MFP-ben idén is lesz pályázati kiírás az önkormányzati tulajdonú épületek rekonstrukciójára, amellyel élhetünk.

– Milyen további terveik vannak?
– A Budai hegyi út felújításáról nem mondtunk le, a vidékfejlesztési programra új pályázatot nyújtunk be. Fontos számunkra ez a rekonstrukció, hiszen ez az út Gellénháza egyetlen szőlőhegyére vezet, ahol szinte száz százalékban helyiek a tulajdonosok. Tavaly elkészült a közösségi pajta majd a kemence a művelődési ház mögött parkban a Leader-programon elnyert támogatás felhasználásával. Idén is pályázunk erre a programra, mert árusítópavilonokat szeretnénk beszerezni. Ezeket eddig úgy szoktuk kölcsönkérni a mindenki karácsonya rendezvényhez.
Saját költségvetésünk terhére is tervezzünk beruházást a strandon. A korábbi bérlő szerződése tavaly augusztus végén lejárt. Képviselő-testületünk új pályázatot írt ki, illetve kiválasztotta az új bérlőt. Mivel a strand önkormányzati tulajdonú, ezért vannak kötelezettségeink. A kiszolgáló épületben a vizesblokkokat, a tárolót és az öltözőket újítjuk meg. Emellett elvégezzük azokat a műszaki felújításokat, amelyek szükségesek a biztonságos üzemeltetéshez. A strand ikonikus hely, mert hozzátartozik Gellénáháza olajos múltjához. Szeretnénk idén itt önkormányzati programokat tartani, amelyre volt már példa korábban, az egyik évi gyermeknap kapcsán.

– Ha már szóba kerültek a programokat, idén milyen kínálattal állnak elő?
– Gellénházán hagyomány, hogy a képviselő-testület és a civil szervezetek tagjai összeülnek az év elején ez ügyben. Egyeztetünk és megállapodunk abban, hogy ki mit szeretne és mit vállal. Hozzátartozik a témához, hogy a költségtakarékosság miatt a művelődési házat bezártuk a télre, amely most a napelemes rendszer beüzemeltetésével kedvezőbb fenntartásúvá vált. A téli időszakban az egykori idősek otthonában adtunk helyt civil szervezeteink programjainak. Az egész települést érintő önkormányzati rendezvényeket a művelődési házban tartjuk. Tavaly ilyen volt például az idősek napja és a karácsonyi koncert. Továbbá idén február 10-én az óvoda, az iskola és az önkormányzat szervezésében a farsang és jelmezbemutató, amely nagy sikert aratott a gyerekek körében. Következő programunk április elsején a hagyományos borverseny lesz, amit a Gellénháza és Környéke Kertbarát Egyesülettel közösen rendezünk.

Nyitótánc a farsangon

Télűző jelmezekben

Valamikor a nyáron szeretnénk egy kis ünnepséget tartani a parkban, ezzel úgymond átadva a felépített közösségi pajtát és kemencét. A Göcseji Dombérozó idei rendezvénysorozatába szintén beszállunk. Tavaly házigazdája voltunk záróeseményének. Vannak elképzeléseink az idei programokat illetően, amelyekről a képviselő-testülettel egyeztetve döntünk majd. Jeles évforduló kapcsán is lesznek programok a nyáron, amelyen az idén 20 éves Gellén-házi Nőklubot köszöntjük. A nőklub tagjaiból alakult annak idején az Orchidea Kamarakórus, amely megszűnt. Tavaly a régi tagokból és az új jelentkezőkből állt össze a gellénházi Szent István király templom kórusa. Virágvasárnapon énekeltünk először. Akkor még csak hatan voltunk, most pedig tizenöten vagyunk. Öt férfi és tíz hölgy alkotja a kórusunkat. Az elmúlt évben felléptünk a templomban augusztus 20-i állami ünnepen, majd a művelődési házban tartott karácsonyi koncerten. Nován részt vettünk a negyedik adventi gyertyagyújtáson, illetve énekeltünk a helyi templomban a zalatárnoki templom felújítása érdekében szervezett jótékonysági koncerten. Az elmondottak alapján egyértelmű, hogy koncertet adunk a Gellénházi Nőklub 20 éves jubileumán, de kiállításban is gondolkodunk – zárta a beszélgetést a polgármester.

Antal Lívia

vissza az elejére


Milejszeg pályázati sikerei

Milejszegen a faluház tetőszerkezetének felújításával teljessé vált az egykor iskolaként funkcionáló épület rekonstrukciója a Magyar Falu Program támogatásával. Az önkormányzat eredményes pályázati munkáját mutatja, hogy tavaly egyedi szennyvíztisztító berendezéseket telepítettek, idén pedig a csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítésébe fognak.

A faluház tetőszerkezetének megújítását az indokolta, hogy az eredeti cserép már elöregedett, és a folyamatos beázás már a falakon is meglátszott, mondta el Fonyadt Róbert polgármester. A kivitelezés során új tetőcserepeket raktak fel, léceztek, bádogoztak, illetve a kéményekből egyet megtartottak a kinti kemencéhez, továbbá egy dohányzósarkot is kialakítottak az épületen kívül. Minderre 11,5 millió forintot fordíthattak a Magyar Falu Programból. Ezt megelőzően szintén ebből a programból elnyert 17 millió forintos támogatás segítségével belülről újították fel a faluházat 2020-ban. Új gázkazánt helyeztek üzembe, radiátorokat építettek be, kicserélték az épület nyílászáróit, járólapoztak és kifestették a falakat. Ez a projekt konyhai eszközök beszerzését is tartalmazta.

Fonyadt Róbert úgy értékelt, a két beruházással a faluház teljesen megújult és funkciójához illően jól használhatóvá vált. Mint mondta, az energiaválság miatt nem üzemel télen, de a képviselő-testület úgy döntött, hogy február 17-én megtartja a farsangi mulatságot, ami a településen nagy hagyományokra tekint vissza. Tavaly a járványt követően csak a gyerekeknek rendeztek farsangot, idén azonban mindenkit elvártak. Ismét volt bál, mint ahogy korábban.

A 310 lelkes település két jelentős közműberuházást is magáénak tudhat. Az egyedi szennyvíztisztító berendezések telepítése tavaly fejeződött be 100 ingatlannál. Az önkormányzat a beruházás megvalósításához 150 millió forintot nyert, amit 11 millió forint önerővel egészített ki, a lakók pedig háztartásonként 150 ezer forinttal. A polgármester elmondta, a falugondnok időszakosan ellenőrzi a berendezéseket, és az esetleges szervizelés költségét az önkormányzat viseli. A rendszer működéséhez szükséges speciális anyagot is biztosítják havonta. Ha több kell a kiadott mennyiségnél, azt már a lakosság fizeti. Az évi egyszeri szippantást is intézik számukra, amelynek költsége szintén a lakókat terheli.

A göcseji dombok által határolt faluban állandó problémát okoznak a kiadós esőzések, amelyek a mélyebben fekvő területeket veszélyeztetik leginkább. A megoldás már közeleg, hiszen az önkormányzat 96 millió forintot nyert a TOP keretében. A projekt közbeszerzés alatt áll, és reményeik szerint két hónap múlva kihirdethetik a nyertes kivitelezőt. Az új csapadékvíz-elvezető rendszerből a Cserta-patakba folyik majd az esővíz.
Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos a három évvel ezelőtt elindított Magyar Falu Program jelentőségét emelte ki. Mint mondta, a megvalósult beruházásoknak köszönhetően a legtöbb településen elkeltek az eladó házak, ahogy Milejszegen is. Népszerű lett vidéken élni. A programot további hét évig szeretnék fenntartani, hogy valamennyi községben megújuljanak az utak, járdák és közintézmények.

A képen: Egyed Gyula önkormányzati képviselő, Vigh László országgyűlési képviselő, Fonyadt Róbert polgármester, Horváth László önkormányzati képviselő, Tóth Péter alpolgármester
– AL –

vissza az elejére


Hogy még élhetőbb legyen…

Szentgyörgyvári tanácskozás

Február derekán Szentgyörgyváron évértékelő, tervismertető önkormányzati tanácskozást tartottak a felújított művelődési házban, ahová meghívták Nagy Bálint államtitkárt, a térség országgyűlési képviselőjét.

Ádovics István polgármester köszöntötte a közgazdász politikust, aki aktuálpolitikai helyzetelemzésében megosztotta gondolatait a folyamatosan serénykedő, közösségépítésben élen járó településről és a választókerületről. Kiemelte, hogy csak szoros összefogásban lehet eredményeket elérni a nehéz gazdasági és háborús helyzetben is.
A vetítettképes előadásból kiderült, hogy a kis lélekszámú, de számos helyi értéket őrző ékszerdoboz tavaly sok beruházást és fejlesztést megvalósított. A belterületi csapadékvíz elvezetését egy TOP-os pályázat 30,7 milliós támogatásával jelentették készre. A 460 méter hosszú, leromlott állapotú, szilárd burkolattal rendelkező 950 hrsz-ú mellékút szilárd burkolattal való megerősítésével a közlekedésbiztonságot és a közlekedési komfortot is sikerült javítani, 2,5 milliós önerőből és 37,7 millió pályázati támogatásból. Szinte ugyanekkora önerőt és 13,7 milliós pályázati forrást költöttek a Dózsa György utcai autóbusz körforduló teljes útburkolat felújítására, aszfaltozására, padkarendezésére. Közel egymilliós saját erőből és 4,7 milliós miniszterelnökségi segítséggel a temetőben 18 férőhelyes urnafal létesült, a ravatalozótól az urnafalig beton térkő burkolatot készítettek; a temető sarkában beton térkő burkolatú hulladéktárolót építettek, de egy korszerű kapu is készült a temető bejáratához. Közel ötmilliós forrás felhasználásával egy önkormányzati tulajdonban álló területen mobilgarázs épült, ahol a saját kisbuszok, a kommunális és egyéb tárgyi eszközök biztonságosan elhelyezhetők lettek.

Fontos feladatnak érzik a szüleik és őseik által rájuk hagyott hagyatékot, értékeket megőrizni, fenntartani és a jövő nemzedékének átadni. A falu hagyományainak megismertetése céljából Szőlészeti és borászati hagyományok Szent-györgyváron címmel kiadványt jelentettek meg, a település borászatáról, történelméről, és a borászathoz, szőlőtermesztéshez kapcsolódó hagyományokról, helyi legendákról. A Szent Vince nap, Szent György ünnepe, a Szent Orbán nap és a Szent Márton nap Hungarikumos pályázatból valósult meg, közelebb hozva egymáshoz a község lakóit. Sármellékkel közös konzorciumban volt színházi előadás, őszi betakarítás és szőlő ünnepe, egészségmegőrzési és életmód tanácsadás, településtörténeti kiállítás.

Vallják, hogy egy élhető közösség kialakításának és fejlesztésének alapja: a lakosság együttműködése és a helyi kötődés erősítése. A helyi értékeket népszerűsítve feldolgozták a lipicai lótenyésztés történetét, rendeztek fajtabemutató lovas felvonulást, díjlovas és fogathajtó bemutatót. A Pannónia Kincse Leader Egyesület működési területére tanulmányutat szerveztek: Csíkvánd, Kajárpé, Pannonhalma érintésével. A vajdasági Törökfaluban is jártak tanulmányúton. Hamarosan kezdetét veszi a polgármesteri hivatal modernizálása a Magyar Falu Programból. Tervben van a rossz műszaki és esztétikai állapotú járdaszakaszok teljes szerkezeti felújítása, az orvosi rendelő akadálymentesítése, falu- és tanyagondnoki busz beszerzése, valamint egy multifunkciós szabadidőpark kivitelezése is.

Nemes Norbert

vissza az elejére