Minél közelebb a vállalkozásokhoz

 

     

ZMVA: Külpiaci kapcsolatok fejlesztése és hitelezés

Minél közelebb a vállalkozásokhoz

A Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány tevékenysége, szolgáltatása partnereik támogatását célozza meg, azok elvárásait és szükségleteit figyelemmel kísérve. Emellett mindig igyekeznek azokat a folyamatokat felerősíteni, az Enterprise Europe Network tagjaként is, amelyek az aktuális reálgazdasági helyzetben a zalai vállalkozások eredményességét, akár rövid távon is javítani tudják. Kustán Gyulát, az alapítvány ügyvezetőjét kérdeztük.

– Eredményességük valóban nagyban függ az aktuális reálgazdasági helyzettől. Milyen tényezők jellemzik most?
– Jelenleg a forint árfolyama az euróhoz képest erősödőben van, egész konkrétan tavaly nyáron volt olyan erős a forint, mint amit a hetekben produkált. A mai 390 forint körül mozgó euró árfolyam egy évvel ezelőtt, vagy akár másfél évvel ezelőtt is 355 forint körül mozgott. Azok az exportra termelő vállalkozások, akik a költségeiket változatlan szinten tudták tartani, a mai gazdasági környezetben többletnyereséget érnek el a forint árfolyam gyengülése miatt.
A vállalkozások költségszerkezetének átalakításához (a költségek csökkentéséhez) és a bevételek növeléséhez (az euró árbevétel emelkedéséhez) is segítséget tudunk adni a velünk kapcsolatban lévő zalai vállalkozásoknak.

– Milyen eszközök állnak rendelkezésükre ehhez?
– A ZMVA részt vesz egy EU-s projektben. Az Enterprise Europe Network (EEN) tagjaként kapcsolatban állunk több mint 60 országban működő 600 intézménynyel, mintegy 2400 vállalkozókat segítő EEN ponttal. Az EEN a világ legnagyobb és egyben az Európai Unió egyetlen vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó hálózata, amely magas színvonalú és sokrétű szolgáltatásaival segíti a még nem, vagy csak alkalmilag exportáló cégeket. Emellett segítséget nyújt a már exportáló kis- és középvállalkozásoknak is információszolgáltatással és cégre szabott tanácsadással számos kulcsfontosságú területen, mint például a kapacitásbővítés, fenntarthatóság, digitalizáció, innováció, finanszírozás, uniós és nemzetközi piacok. Nemzetközi üzleti, innovációs és üzleti partnerkereső szolgáltatásai révén hozzásegíti a zalai vállalkozásokat, hogy még versenyképesebben tudjanak működni a külpiacokon, valamint gyakorlati támogatást nyújt a határokon átnyúló üzleti és innovációs tevékenységükhöz.

– Hogy néz ki mindez a gyakorlatban?
– Ez egyrészt azt jelenti, hogy működtetünk egy üzleti partnerkereső adatbázist, amelyen keresztül a zalai vállalkozások a külpiacokról terméket, szolgáltatást vagy technológiát tudnak beszerezni vagy azokat a külpiacokra értékesíteni. Nyilvánvalóan cél a külpiaci olcsóbb beszerzés és a drágább értékesítés, ezáltal a magasabb profit elérése. Az adatbázisba munkatársunk segítségével kerül fel a vállalkozás ajánlata vagy igénye, amit ezután az EEN hálózat valamennyi országában lévő összes irodában elérnek, és amit a külföldi munkatársak népszerűsítenek. Külföldi megkeresés esetén az EEN munkatársai közvetítik az elérhetőségeket, mely után megtörténhet a két fél közötti első kapcsolatfelvétel és az üzleti tárgyalás a részletekről.
Az adatbázisban nemcsak üzleti együttműködésre, hanem kutatás-fejlesztési tevékenységhez vagy nemzetközi pályázatban való részvételhez projektpartner keresésre is van lehetőség. Az adatbázis regisztráció nélkül is elérhető, bárki által kereshetőek benne az ajánlatok és igények.

– Még milyen módon tudják segíteni a külpiacok elérését?
– Olyan üzleti partnerkereső rendezvények szervezésében, társszervezésében veszünk részt, ahol a zalai vállalkozók a külföldi féllel egy online felületen történő regisztrációt követően, előre egyeztetett időpontban és helyen tudnak rövid, bemutatkozó tárgyalásokat folytatni, "személyes" találkozóval alapozva meg a kezdő bizalmat. Ezeket a rendezvényeket általában valamilyen nagyobb szektorspecifikus kiállítás, vásár vagy konferencia mellett szervezzük, hogy a helyszínre utazással a vállalkozók minél több ténylegesen hasznos kapcsolatot, tudást tudjanak elérni. Az időszűkében lévő ügyfeleinknek ezeken a rendezvényeken általában lehetőségük van az iroda kényelméből online is előre egyeztetett tárgyalásokat folytatni.
Üzleti partnerkereső szolgáltatásunk ingyenes, és célja az, hogy biztosítsuk a velünk kapcsolatban lévő vállalkozások nemzetközi versenyképességét, elősegítsük külpiaci teljesítményét, tehát a bővülését.
Direkt segítséget tudunk nyújtani hitelezési tevékenységünkkel a vállalkozások növekedéséhez szükséges beruházások megvalósításához (gép- vagy ingatlanvásárlás) vagy ha a forgalombővülés miatt likviditása romlik, akkor forgóeszköz hitelek folyósításával tudjuk a nyereség további növekedését segíteni. Akkor is, ha a vállalkozás már részt vesz az export-import értékláncban, és akkor is, ha a részvételt a jövőben tervezi.

– A belföldi piacokon érdekelt vállalkozásoknak is nyújtanak hitelt?
– Természetesen hiteleinkkel nemcsak a külpiaci kapcsolatok kialakítását és fejlesztését segítjük, hanem a belföldi piacokon történő sikeresebb működést is finanszírozni tudjuk. Kezdő vállalkozásoknak, mezőgazdasági vállalkozásoknak, őstermelőknek is tudunk hitelt adni, amennyiben megalapozott üzleti tervvel rendelkeznek. A vállalkozásoknak folyósított hiteleink kedvező kamatozásúak, fixált kamattal és változó kamatperiódusban is választhatóak. A forgóeszközhitelek futamideje akár 3 éves is lehet. A beruházási célú hitelek futamideje igazodik a fejlesztés megtérülési idejéhez, akár 10 év futamidővel is tudunk ilyen hitelt folyósítani. Célunk, hogy minél közelebb legyünk a vállalkozásokhoz, ezért a hitelkérelmeket minden irodánkban be tudjuk fogadni: Keszthelyen, Lentiben, Nagykanizsán és Zalaegerszegen is.

A képen: Kókai Miklós hitelmenedzser, Simon Gábor, EEN regionális vezető és Kustán Gyula ügyvezető
A külpiaci kapcsolatfejlesztéssel és a hitelezéssel foglalkozó szakembereink elérhetősége a www.zmva.hu honlapon található meg.

vissza az elejére