tovább a Városháza 2. oldalára

Fogadónap-változás

A rendelet és háttere

Közösen az életminőség javításáért

Meghosszabbított határidővel!

Fussunk együtt egészségünkért!

Állatkerti sétán az óvodások


FOGADÓNAP-VÁLTOZÁS

fogadónap-változásZalaegerszeg Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala értesíti a város lakóit, hogy dr. Gyimesi Endre polgármester 2000. június 26-án elmaradt fogadónapja helyett 2000. július 3-án (hétfőn) délelőtt 10.00 órától 12.00 óráig, délután 16.00 órától 18.00 óráig várja az érdeklődőket.

vissza az elejére


Újra itt a közterület-felügyelet (I.)

A RENDELET ÉS HÁTTERE

 

A közterület rendje és tisztasága a lakosság közérzetét, biztonságérzetét befolyásoló tényező. Mindezek hatékonyabb védelme céljából közterület-felügyelet létrehozására van lehetőség, melynek feladata elsődlegesen a közterületek rendjére, tisztaságára vonatkozó szabályok betartásának ellenőrzése, a jogi normákba ütköző cselekmények megelőzése, meggátlása, továbbá a közterületen folytatott – engedélyhez kötött – tevékenységek szabályszerűségének ellenőrzése.

Városunkban 1985-ben jött létre először közterület-felügyelet, amelyet Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése 1991 decemberében megszüntetett, és létrehozta helyette a ma is hatékonyan működő Területtechnikai Csoportot, az akkor még létező Városüzemelési Osztály részeként. A döntés azon alapult, hogy a felügyeletek hatáskörébe utalt szabálysértési ügyekben – a szabálytalan parkolás kivételével – a jegyző nevében arra felhatalmazott köztisztviselő is eljárhatott, sőt a közterület-felügyelettel ellentétben egyértelműen meghatározott hatósági szervként működött.
E döntés helyesnek bizonyult abból a szempontból, hogy közvetlenül az első évben megduplázódott a közterület-használatból befolyt díj, továbbá hatékonyabbá vált a jogsértő közterület-használat, illetve az egyes szabálytalan állapotok megszüntetése. A Területtechnikai Csoport a közterület-felügyelet személyi állományából jött létre, és a fentebb említettek szerint a szabálytalan parkolással kapcsolatos intézkedési lehetőségek kivételével a működése teljes körűen lefedte a közterület-felügyelet tevékenységét, ezen felül a közterület-használati engedélyek (hozzájárulások) kiadását is ellátta. 
A közterület-felügyeletről szóló, 2000. január 1-én hatályba lépő 1999. évi LXIII. tv. (továbbiakban: Kftv.) teljesen új helyzetet teremtett, ugyanis azon túlmenően, hogy egyértelműen meghatározza a közterület-felügyeletek státusát, egyúttal a feladat- és hatáskörét is tovább bővíti, továbbá kizárja annak lehetőségét, hogy a közterület-felügyelet hatáskörébe utalt ügyekben más szerv is eljárjon.
Az előzőekben leírt indokok alapján a közgyűlés 2000. január 20-i ülésén határozott arról, hogy 2000. szeptember hónaptól létrehozza a közterület-felügyeletet a Polgármesteri Hivatalon belüli önálló szervezeti egységként, 6 főből álló csoporttal.
Az alábbiakban tájékoztatásul közzé tesszük a rendelet teljes szövegét:

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének 32/2000. (VI. 16.) számú önkormányzati rendelete a közterület-felügyelet működéséről és működésének egyes kérdéseiről 

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében és a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény (továbbiakban Kftv.) 1. §-ának (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.

A közterület-felügyeletjogállása és szervezete
1. §

(1) Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése (továbbiakban: Közgyűlés) – illetékességi területén – a közterületek rendjének és tisztaságának védelme érdekében közterület-felügyeletet hoz létre és működtet.
(2) A közterület-felügyelet (továbbiakban: felügyelet) Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának (továbbiakban: Polgármesteri Hivatal) belső szervezeti egységeként működik.
(3) A felügyelet szervezetét, jogállását és feladatainak jegyzékét a Közgyűlés Szervezeti és Működési Szabályzata, továbbá a Polgármesteri Hivatal Ügyrendi Szabályzata határozza meg.

A felügyelet működési területe
2. §

A közterület-felügyelet működési területe Zalaegerszeg megyei jogú város közigazgatási területének közterületeire terjed ki.

A felügyelet általános feladata és együttműködési kötelezettsége
3. §

(1) A közterület-felügyelet általános feladata:
a) a közterületek jogszerű használatának, a közterületen folytatott közterület-használati, illetve útkezelői hozzájáruláshoz kötött tevékenység szabályszerűségének ellenőrzése,
b) a közterület rendjére és tisztaságára vonatkozó jogszabály által tiltott tevékenység megelőzése, megakadályozása, megszakítása, megszüntetése, illetve szankcionálása,
c) közreműködés a közterület, az épített és a természeti környezet védelmében,
d) közreműködés a közrend, a közbiztonság védelmében,
e) közreműködés az önkormányzati vagyon védelmében,
f) közreműködés a köztisztaságra vonatkozó jogszabályok végrehajtásának ellenőrzésében,
g) közreműködés állat-egészségügyi és ebrendészeti feladatok ellátásában.
(2) A felügyelet feladatai végrehajtásáról közterület-felügyelő (továbbiakban: felügyelő) útján gondoskodik.

4. §

A felügyelet feladatai ellátása során együttműködik a rendőrséggel, a polgári védelemmel, a vám- és pénzügyőrséggel, a hivatásos önkormányzati tűzoltósággal, az egyéb állami ellenőrző és önkormányzati szervekkel, társadalmi szervezettel, így különösen a polgárőrség helyi szervezetével, valamint a feladatai ellátásához segítséget nyújtó egyéb szervezettel. Együttműködés feltételeit az önkormányzat és a fenti szervezetek között – a felügyelet feladatainak ellátása érdekében – kötött megállapodás tartalmazza.

A felügyelet részletes feladatai
5. §

(1) A felügyelet ellátja a törvényekben, illetve más jogszabályokban, továbbá e rendeletben a közterület-felügyelet számára előírt feladatokat.
(2) A felügyelet feladatkörébe tartozik különösen a közgyűlés:
– közterületek használatáról szóló módosított 21/1998. (VII. 2.) számú rendeletének 3. § (2) bekezdésébe, 10. §-ába,
– a köztisztasággal valamint a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységről szóló többször módosított 41/1995. (X. 12.) számú rendelet 7–8. §, 11–12. §, 12/A. § (1) bekezdése, 13–14. §, 19–23. §, 25. §, 27. §-ába,
– az állatok tartásáról szóló módosított 15/1997. (V. 1.) számú rendelet 12. §-ába,
– a parkok, zöldterületek, köztéri szobrok használatáról, fenntartásáról és védelméről szóló többször módosított 29/1993. (XI. 1.) számú rendelet 3–5. §-ába, 7. § (4) bekezdésébe foglalt rendelkezések végrehajtásának ellenőrzése.

Felügyelői intézkedések
6. §

(1) A felügyelő köteles intézkedni vagy intézkedést kezdeményezni, ha a feladatkörébe tartozó jogszabálysértő tényt, tevékenységet, mulasztást észlel, vagy olyan tényt, tevékenységet, mulasztást hoznak a tudomására, amely a feladatkörébe tartozó ügyben beavatkozást tesz szükségessé. 
(2) A felügyelő intézkedése nem okozhat olyan hátrányt, amely nyilvánvalóan nem áll arányban az intézkedés törvényes céljával.
(3) Több lehetséges intézkedés közül azt kell választani, amely az intézkedéssel érintettre a legkevesebb korlátozással, sérüléssel, károkozással jár.
(4) A felügyelő köteles a hozzá fordulóknak a tőle elvárható segítséget, illetve felvilágosítást megadni.

(Folytatjuk.)

vissza az elejére


KÖZÖSEN AZ ÉLETMINŐSÉG JAVÍTÁSÁÉRT

Zalaegerszegen tartotta alakuló ülését a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács Életminőség Bizottsága. Amint azt dr. Gyimesi Endre polgármester, a bizottság elnöke elmondta, a regionális fejlesztési tanácsban háromEszmecsere alkotó légkörben. megye (Győr-Sopron, Vas és Zala), öt megyei jogú város (Győr, Sopron, Szombathely, Nagykanizsa és Zalaegerszeg) valamint az illetékes szakminisztériumok képviseltetik magukat. Az életminőség bizottság mellett további három bizottságban – humánerőforrás-fejlesztés, gazdasági és innovációs, valamint régióépítés – folyik majd a munka.
Az életminőség bizottság feladatai közé tartozik a regionális fejlesztési tanács által napirendre tűzött témák szakmai előkészítése, pályázatok kiírása és elbírálása különös tekintettel a szociálpolitikai, egészségügyi, kulturális örökség és épített környezet témakörökre.
Az alakuló ülésen a résztvevők többek között megtárgyalták és értékelték a Geotermikus energiahasznosítás megvalósíthatósági programja című projektet, majd megtették személyi javaslataikat a Regionális Fejlesztési Tanács munkacsoportjainak kialakításához.

vissza az elejére


MEGHOSSZABBÍTOTT HATÁRIDŐVEL

Zalaegerszeg megyei jogú város jegyzője 
pályázatot hirdet a polgármesteri hivatalban 
közterületfelügyelet-vezető munkakör betöltésére

Pályázati feltételek:
– felsőfokú iskolai végzettség 
– magyar állampolgárság
– büntetlen előélet 
– cselekvőképesség

A pályázat elbírálásánál előnyt jelent:
– Rendőrtiszti Főiskolán szerzett rendőrszervező szakképzettség, rendőri szakképesítés, katonai felsőoktatási intézményben határőr, határrendészeti és védelemi vezetői szakokon szerzett végzettség 
– közigazgatási gyakorlat

A közterület-felügyelői munkakörbe történő kinevezés feltétele:
– a 78/1999. (XII. 29.) EüM–BM együttes rendeletében foglaltaknak megfelelő egészségi, fizikai, pszichikai alkalmasság,
– a 42/1999. (XI. 24.) BM-rendelet szerinti eredményes közterület-felügyelői vizsga.

Pályázathoz csatolni kell:
– végzettséget tanúsító okiratok másolatát
– szakmai önéletrajzot
– 3 hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványt

A pályázatok benyújtásának módosított határideje:2000. július 14.
A pályázatok elbírálásának határideje: 2000. július 19.

Az állás – a fenti követelményeknek való megfelelés esetén – várhatóan 2000. szeptember 1-jét követően tölthető be.
Az illetmény megállapítására a köztisztviselők jogállásáról szóló módosított 1992. évi XXIII. tv., valamint Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének 9/1996. (III. 21.) számú rendelete alapján kerül sor.
A pályázatokat Zalaegerszeg megyei jogú város jegyzőjéhez (Zalaegerszeg, Kossuth Lajos út 17–19.) kell benyújtani.
A pályázatokkal kapcsolatban bővebb felvilágosítás dr. Tóth László jegyzőtől a (92) 311-282-es telefonon kérhető.

vissza az elejére


FUSSUNK EGYÜTT EGÉSZSÉGÜNKÉRT!

A Kis utcai óvoda Egészségünkért Alapítványa 2000. június 13-án közös mozgásra hívta a gyermekeket, szülőket és kolléganőket.
A hagyományteremtő szándékkal szervezett rendezvényt dr. Gyimesi Endre polgármester nyitotta meg, buzdítva az apróságokat a rendszeres mozgás örömének megismerésére, a folyamatos testedzésre. Jó példát mutatva maga is lefutotta a távot, s indította a rajthoz állókat.
A nagy meleg ellenére közel 170 gyermek és mintegy 70 szülő és óvónő futotta le a 400 méteres távot.
A célba érkezett gyermekek büszkén vették át a McDonald’s, a ZALACO és a Méry pékség ajándékait.

vissza az elejére


ÁLLATKERTI SÉTÁN AZ ÓVODÁSOK

Emlékezetes kiránduláson vettek részt a közelmúltban a Mikes úti óvodások, akik óvónőikkel ellátogattak a veszprémi állatkertbe. Beszámolójukból kiderül, hogy a gyerekek számára már maga a vonatozás is nagy élményt jelentett, hiszen sok kisgyerek életében először utazott vonaton. Sok új ismeretet szereztek az állatkertben, hiszen élőben láthatták az eddig csak képeskönyvekből, filmekből ismert állatokat. 
A kirándulás szervezői – a helyi MÁV nevében Vécsey Lajos vállalta ezt a feladatot – jó érzéssel állapították meg, hogy hasonló együttlétekkel sok örömöt, maradandó élményeket szerezhetnek az ovisoknak.

vissza az elejére


Kezdő oldal

ZalaEgerszeG

Zala Média online