Megújult kormányhivatalok

 

Pacsa immár hat éve város    

Megyenapi díjátadó ünnepség

A Zala Megyei Közgyűlés múlt heti ünnepi ülésén részt vett Pintér Sándor belügyminiszter, Vigh László országgyűlési képviselő, Rigó Csaba kormánymegbízott, Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere és a megye számos közéleti személyisége. A vendégeket dr. Pál Attila, a megyei közgyűlés elnöke köszöntötte, aki értékelte az önkormányzat egyéves működését és szólt a 2014–2020 közötti uniós források előkészítésének jelenlegi helyzetéről, a lehetőségekről, valamint a megye önként vállalt feladatairól.

Bővebben a Krónika oldalon.

vissza az elejére


zalaegerszegi megyeháza, lenti foglalkoztatási pont

Megújult kormányhivatalok

Átadták a Lenti Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályának felújított épületrészét.

Vigh László országgyűlési képviselő az átadási ünnepségen arról beszélt, hogy a kormány célja a teljes foglalkoztatás elérése. Ezért abban bíznak, hogy a jelenlegi 4,2 milliós munkavállalói létszám ötmillióra emelkedhet. A lenti járásban található 48 település húszezer fős lakosából mintegy négyszáz fő a regisztrált álláskereső. A munkanélküliségi ráta az országos átlagnál kedvezőbb.
Dr. Pál Attila, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke felidézte, hogy a két-ezres években még igen rossz állapotban voltak az állami épületek és intézmények. Az eltelt időszakban azonban sorra újultak meg a középületek, melyek új tartalommal is megtöltődtek. Mint mondta, bízik abban, hogy ez a tendencia folytatódik, ami Lenti számára fontos.

Rigó Csaba kormánymegbízott a kormányhivatal Lenti városfejlesztési terveinek segítéséről beszélt. A megyében elsőként Lentiben nyitottak kormányablakot, amit idén a foglalkoztatási osztály átalakítása követett. Idén és a jövő évben összesen kétmilliárd forintot költenek kormányhivatali épületek fejlesztésére. Ebből 38 millió forintot fordítanak a Lenti Járási Hivatal épületének energetikai korszerűsítésére.
A megyeháza korábbi átadási ünnepségén kiemelte, a beruházás eredményeként közel 50 millió forint megtakarítással számolhatnak évente, ami az összes rezsiköltségük 30 százaléka. Ez a projekt a Göcseji úti népegészségügyi hivatal, valamint a Nagykanizsai Járási Hivatal korszerűsítését is érintette.
Dr. Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkár jelezte, energiahatékonyságot növelő projektek megvalósítására 1134 milliárd forint áll rendelkezésre a KEOP programban.

vissza az elejére


Díszpolgári cím, Pacsáért díj és szórakoztató programok

Pacsa immár hat éve város

Várossá nyilvánításának hatodik évfordulóját ünnepelte Pacsa közössége szeptember 5-én. A városnapi ünnepségen első alkalommal adományoztak Pacsa Város Díszpolgára címet és Pacsáért Díj kitüntető címet az arra érdemeseknek. A művelődési házban tartott rendezvényen a Gyémánt diplomák ünnepélyes átadására is sor került.

Kelemen Tamás polgármester köszöntőjét a település történetével kezdte, melynek első hiteles említése 1251-ből való. Temploma a 13. században, míg két kápolnája a 14. században épült, ami jól mutatja akkori tekintélyes méreteit. Az 1740-es évekre alakult ki Pacsa vezető szerepe a térségben. Ekkor lett járásszékhely, lélekszáma számottevően növekedett. 1950-ben megszűnt a pacsai járás, a település megyén belüli jelentősége nagyban csökkent.
Mint mondta, sokak álma vált valóra, mikor Pacsa 2009-ben városi rangot kapott. Ez nem sikerült volna az itt élők támogatása nélkül. Hangsúlyozta, a városvezetés fontos törekvése, hogy előretekintéssel, gondos tervezéssel, és pályázati források felhasználásával rendezett és igényes lakókörnyezetet teremtsen. Jelenleg is több beruházás zajlik, hiszen megújul a mentőállomás és a művelődési ház. De még mindig sok a tennivaló. Szükség lenne egy nagyobb befogadóképességű, többfunkciós művelődési és közösségi házra, utak építésére. Ez mind a jövő feladata és ezért nagyon sokat kell dolgozniuk, tette hozzá.

– Büszkék lehetünk elért eredményeinkre is, a szép, modern iskolára, óvodára, a jövő hónapban megnyíló családi napközire, a hivatalra, a járási hivatal okmányirodájára, az egészségügyi centrumra, a katasztrófavédelmi őrsre, a térfigyelő kamerarendszerre, a megújult könyvtárra, az ipari, kereskedelmi létesítményekre. Táncos, művészeti és kulturális csoportjaink, helyi vállalkozóink minőségi termékei elvitték, elviszik hírünket az országba, Európába. A még lendületesebb fejlődés érdekében bízunk a kormányablak közeljövőbeli nyitásában, és testvérvárosi kapcsolatok kialakításán is dolgozunk. A Start mintaprogramban 35 embernek biztosítunk munkahelyet, melynek köszönhetően Pacsán az országos átlag alatti a munkanélküliség aránya.
Higgyenek abban, hogy összefogással, egymás munkájának megbecsülésével és tenni akarással bebizonyíthatjuk, hogy Pacsa fennállásának immár 764 éves évfordulóján méltó történelmi múltjára, és az utánunk jövő nemzedékek is büszkén gondolnak majd az elődökre – hangsúlyozta végül a polgármester.

Dr. Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkára beszédében az elért eredményeket a városvezetés és az itt élők sikerének nevezte. Kitért a nevelési és oktatási intézmények tevékenységének magas színvonalára, ami kedvezően hat a családok és a fiatalok helyben maradására. Mint mondta, a kisváros népességmegtartó erejének szempontjából fontos lenne az is, hogy az egykori kiválóan működő gimnázium újra megnyissa kapuit biztosítva a középiskolás korosztálynak is a helyben maradás lehetőségét. Bízik abban, hogy Pacsa lendülete az elkövetkező években sem törik meg, lehetőségeit és a pályázati forrásokat kihasználva képes lesz továbbfejlődni.
– Amikor egy kiváló közösség legkiválóbb tagjait ünnepeljük, az a lakók elszántságát, kitartását és jövőbe vetett hitét is mutatja. Amikor egy település díszpolgárt avat, az nem csupán a kitüntetésről, de a példamutatásról és a bátorításról is szól – emelte ki az államtitkár.

Ezt követően a kitüntetések átadására került sor. „Pacsa Város Díszpolgára” kitüntető címet vehetett át Mészáros Ferenc, aki pedagógusként, gimnáziumi és általános iskolai igazgatóként jelentős szerepet töltött be, és tölt be ma is a város életében. Emellett kiemelkedő helytörténeti kutató és publikáló tevékenységet folytat Pacsa történelmének dokumentálásáért.
„Pacsa Város Díszpolgára” kitüntető címet adományoztak Vági Józsefnek is, aki népzenei kincseink, hagyományaink gyűjtése, megőrzése, feldolgozása, megismertetése, terjesztése terén végzett kiemelkedő kulturális és művészeti tevékenységet.
„Pacsáért” díjban hárman részesültek. Szabó Jenőné, a Pékmester 2 Kft. ügyvezetője, akinek cége jelentős gazdasági szereplő a város életében. Nemcsak munkahelyek létrehozásában és azok megőrzésében tölt be vezető szerepet, de szó szerint biztosítja a városlakók mindennapi kenyerét is.

Fülöp Attila lelkes, kitartó munkája nélkül a pacsai tó ma nem lenne jelképe a városnak. Egy csodálatos természeti környezetben lévő, pihenésre, kikapcsolódásra, sportra egyaránt alkalmas tavat köszönhetnek neki. Pacsa fejlődése, a horgásztó és a horgászegyesület érdekében végzett munkássága elismeréseként adományozták számára a „Pacsáért” díjat.
A bútorgyártással foglalkozó Jakab Kft. nagymértékben hozzájárult a munkahelyteremtéshez, a város és a térség fejlődéséhez. A „Pacsáért” díjjal ezt a sikeres tevékenységet köszönték meg a cég vezetőjének, Jakab Sándornak, aki több ciklusban is aktív tagja volt a képviselő-testületnek, a település érdekében végzett munkájával segítette a kitűzött célok megvalósítását.

A városnapi ünnepség a Gyémánt diplomák átadásával folytatódott. Pálos Henrietta, a Pacsai Általános Iskola igazgatója köszöntőjében úgy fogalmazott, akiknek most megköszönik elhivatott pedagógusi munkájukat, azok mindnyájan „mérföldkövei, aranyrögei” a helyi nevelésnek és oktatásnak.
Gyémánt diplomát hárman vehettek át: Csility Antalné, aki 1954-től 1991-ig tanított az általános iskolában. Könczöl Jánosné óvónő, aki 1957-től 1994-ig volt a vezetője a pacsai óvodának. Vági József negyvenéves pedagógiai pályája során három iskolában tanított. Először Bezeréden, majd Szentpéterúron és végül Pacsán 1976-tól 1994-ig.
A városnap délutánján a szórakoztató programok kaptak szerepet. A helyi fellépők mellett könnyűzenei együttesek műsorát tekinthették meg az ünneplők, akik látványos tűzijátékkal és bállal köszöntek el a hatodik városnaptól.

Antal Lívia

vissza az elejére